هواداران کودتاگران در یانگون با چاقو به جان معترضان افتادند؛ بریتانیا تحریم‌های میانمار را تشدید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
هواداران کودتاگران در یانگون با چاقو به جان معترضان افتادند
هواداران کودتاگران در یانگون با چاقو به جان معترضان افتادند   -   کپی رایت  AP/AP

هواداران کودتاگران نظامی میانمار روز چهارشنبه در شهر یانگون با چاقو و چماق به جان تظاهرکنندگان مخالف حکومت نظامی افتادند.

به گزارش رویترز پیش از آنکه معترضان و کارگران و دانشجویان اعتصابی روز پنجشنبه در یکی از مناطق تجاری شهر یانگون جمع شوند، حدود هزار نفر از هواداران کودتا گران با چاقو و چماق محل را قرق کرده بودند. آن‌ها با تهدید خبرنگاران و عکاسان تلاش می‌کردند مانع از تصویربرداری و گزارش وقایع شوند.

پس از حضور معترضان، هواداران کودتاگران با چاقو و چماق شماری از مخالفان را زخمی کردند و به سوی آن‌ها سنگ پراندند. چند تن از زخمی‌ها به بیمارستان منتقل شدند.

میانمار از اول فوریه، زمانی که نظامیان به بهانه تخلفات گسترده در انتخابات نوامبر سال گذشته دولت را سرنگون و آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم را حصر کردند، هر روز صحنه تظاهرات و اعتراضات گسترده شهروندان مخالف بازگشت حکومت نظامی است.

همزمان با بی‌پاسخ ماندن درخواست‌های پرشمار جامعه جهانی از نظامیان برای کناره گیری از قدرت و پایان تعقیب و سرکوب مخالفان دولت بریتانیا روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه افراد و نهادهای مرتبط با کودتا وضع کرد.

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرد شش نفر از نظامیان شورای اداری دولت، علاوه بر ۱۹ مقام دیگری که پیشتر تحریم شده بودند، اجازه سفر به این کشور را نخواهند داشت. به‌علاوه اداره تجارت خارجی وزارت بازرگانی بر ممنوعیت تجارت شرکت‌های بریتانیایی با نهادها و شرکت‌های مرتبط با این ۲۵ نفر نظارت خواهد کرد.

حضور نظامیان میانمار در قدرت سابقه‌ای طولانی دارد. آنگ سان سوچی، سمبل مبارزات دموکراسی خواهانه و حقوق بشری میانمار تقریبا ۲۰ سال را در حصر خانگی گذراند.