دادگاه تجدید نظر پاریس کنشگران فمن را از اتهام عریان‌نمایی با هدف جنسی تبرئه کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
تظاهرات فمن‌ها در یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در پاریس
تظاهرات فمن‌ها در یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در پاریس   -  کپی رایت  GEOFFROY VAN DER HASSELT/AFP or licensors

دادگاه تجدید نظر پاریس روز چهارشنبه ۲۴ فوریه با صدور حکمی دو دانشجوی کنشگر فمن را از اتهام بدن‌نمایی با هدف جنسی تبرئه کرد.

این دو دانشجوی فاقد سابقه کیفری در دهم نوامبر ۲۰۱۸ و در شب بزرگداشت مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، با بدن‌های نیمه برهنه زیر بنای معروف طاق نصرت در خیابان شانزه‌لیزه پاریس، به سیاست‌های جنگ‌طلبانه و مزورانه قدرت‌های بزرگ اعتراض کرده بودند. 

روز یازده نوامبر، سالروز پذیرش آتش‌بس جنگ جهانی اول یکی از روزهای تعطیل عمومی فرانسه است و طبق رویه، رئیس جمهور و نمایندگان احزاب سیاسی در این روز به یادوازه سرباز گمنام فرانسه ادای احترام می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاه کیفری (جنحه) پاریس در سال ۲۰۱۹ این دو نفر را به اتهام نمایش بدن با اهداف جنسی به جریمه تعلیقی هزار یورو محکوم کرده بود.

کنشگران فمن می‌گویند استفاده آن‌ها از بدن‌های عریانشان هیچ ربطی به نمایش جنسی ندارد و بدن برای این جنبش تنها ابزاری برای اعتراض است.

این حکم به‌عنوان یک رویه قضایی خطر بازداشت، پیگرد کیفری و مجازات نسبت به فعالان فمن را از بین می‌برد. ولانتین ربریو، وکیل این دو دانشجو با ابراز رضایت از رای دادگاه تجدید نظر به خبرگزاری فرانسه گفت: «اینگونه تعقیب کیفری غیرقابل فهم و برای مبارزان فمینیست به‌شدت خشونت‌بار بود. دادستانی دیگر باید فهمیده باشد که فمن‌ها در زمان تظاهرات مرتکب هیچ خلافی نمی‌شوند.»