دادگاه تجدید نظر پاریس کنشگران فمن را از اتهام عریان‌نمایی با هدف جنسی تبرئه کرد

تظاهرات فمن‌ها در یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در پاریس
تظاهرات فمن‌ها در یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول در پاریس Copyright GEOFFROY VAN DER HASSELT/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه تجدید نظر می‌گوید محکومیت این دو دانشجو مصداق محدودیت نامتناسب اصل آزادی بیان است.

آگهی

دادگاه تجدید نظر پاریس روز چهارشنبه ۲۴ فوریه با صدور حکمی دو دانشجوی کنشگر فمن را از اتهام بدن‌نمایی با هدف جنسی تبرئه کرد.

این دو دانشجوی فاقد سابقه کیفری در دهم نوامبر ۲۰۱۸ و در شب بزرگداشت مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول، با بدن‌های نیمه برهنه زیر بنای معروف طاق نصرت در خیابان شانزه‌لیزه پاریس، به سیاست‌های جنگ‌طلبانه و مزورانه قدرت‌های بزرگ اعتراض کرده بودند. 

روز یازده نوامبر، سالروز پذیرش آتش‌بس جنگ جهانی اول یکی از روزهای تعطیل عمومی فرانسه است و طبق رویه، رئیس جمهور و نمایندگان احزاب سیاسی در این روز به یادوازه سرباز گمنام فرانسه ادای احترام می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاه کیفری (جنحه) پاریس در سال ۲۰۱۹ این دو نفر را به اتهام نمایش بدن با اهداف جنسی به جریمه تعلیقی هزار یورو محکوم کرده بود.

کنشگران فمن می‌گویند استفاده آن‌ها از بدن‌های عریانشان هیچ ربطی به نمایش جنسی ندارد و بدن برای این جنبش تنها ابزاری برای اعتراض است.

این حکم به‌عنوان یک رویه قضایی خطر بازداشت، پیگرد کیفری و مجازات نسبت به فعالان فمن را از بین می‌برد. ولانتین ربریو، وکیل این دو دانشجو با ابراز رضایت از رای دادگاه تجدید نظر به خبرگزاری فرانسه گفت: «اینگونه تعقیب کیفری غیرقابل فهم و برای مبارزان فمینیست به‌شدت خشونت‌بار بود. دادستانی دیگر باید فهمیده باشد که فمن‌ها در زمان تظاهرات مرتکب هیچ خلافی نمی‌شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده ماه زندان قطعی برای فردی که نمایندگان پارلمان فرانسه را تهدید به مرگ کرد

زنان نیمه‌برهنه تظاهرات بزرگداشت دیکتاتور پیشین اسپانیا را مختل کردند

اعتراض فعالان نیمه برهنه جنبش «شورش علیه انقراض» در لندن