Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گمرکی که خاکستر شد؛ تصاویر ماهواره‌ای از ویرانی‌ آتش‌سوزی بزرگ در مرز ایران و افغانستان

ویرانی‌های باقی مانده از آتش‌سوزی بزرگ در مرز ایران و افغانستان
ویرانی‌های باقی مانده از آتش‌سوزی بزرگ در مرز ایران و افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس اتاق بازرگانی هرات گفته دلیل تجمع این تعداد کامیون در روز حادثه، اعتصاب کامیون‌داران در اعتراض به افزایش مالیات دولتی بوده است. اما برخی از رانندگان می‌گویند مأموران عمدا در کار عبور و مرور کامیون‌ها تأخیر ایجاد می‌کنند تا بتوانند رشوه بگیرند.

آگهی

با گذشت سه روز از آتش‌سوزی مهیبی که در محل گمرک اسلام قلعه ولایت هرات در مرز ایران و افغانستان روی داد، مسئولان افغانستان تازه توانسته‌اند با ورود به مناطق آسیب‌دیده بررسی ابعاد حادثه را آغاز کنند.

والی ولایت هرات افغانستان روز سه شنبه ۲۸ بهمن (دلو) گفت که مأموران کار غربالگری در میان ویرانه‌ها و خاکسترهای به جای مانده از آتش‌سوزی روز شنبه را آغاز کرده‌اند.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

در روز شنبه انفجار یک تانکر حامل سوخت در گذرگاه مرزی میان پایانه گمرکی اسلام قلعه افغانستان و دوغارون ایران سبب بروز آتش‌سوزی بزرگ و انفجارهای مهیبی شد که به نابودی حدود ۵۰۰ کامیون و تانکر حامل سوخت انجامید و به گفته مقامات افغان، خسارتی بالغ بر صدها میلیون دلار به بار آورد.

آسوشیتدپرس
ویرانی گسترده در محل آتش‌سوزی در مرز ایران و افغانستانآسوشیتدپرس

تا پیش از این منابع مختلف از کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در این حادثه خبر داده بودند، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید در این آتش‌سوزی که هنوز علت انفجار و آتش‌سوزی مشخص نشده، دست کم ۲۰ تن زخمی شده‌اند و این حادثه تلفات جانی در پی نداشته است.

آسوشیتدپرس همچنی روز سه شنبه برخی تصاویر ماهواره‌ای از مناطق آسیب‌دیده را منتشر کرد. در این تصاویر پوسته سوخته صدها تانکر سوخت و گاز طبیعی در سمت مرز افغانستان و نیز لکه‌های بزرگ زمین سیاه رنگ روی زمین سوخته دیده می‌شوند.

AP/AP
تصویر هوایی منطقه گمرکی اسلام قلعه افغانستان پیش از آتش‌سوزیAP/AP

به طور معمول، صدها نفتکش هنگام عبور از مرز بین دو کشور در این مکان صف می‌کشند و در روز حادثه نیز بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کامیون در این منطقه بوده است. این در حالی است که منطقه گمرک به صورت همزمان تنها برای جابجایی حدود ۷۰۰ تانکر گنجایش دارد.

یونس قاضی زاده، رئیس اتاق بازرگانی هرات گفته دلیل تجمع این تعداد کامیون در روز حادثه، اعتصاب کامیون‌داران در اعتراض به افزایش مالیات دولتی بوده است. اما برخی از رانندگان می‌گویند مأموران عمدا در کار عبور و مرور کامیون‌ها تأخیر ایجاد می‌کنند تا بتوانند پس از دریافت رشوه اجازه عبور بدهند.

Hamed Sarfarazi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
تلاش شبانه آتش‌نشانان برای خاموش کردن آتش در مرز ایران و افغانستانHamed Sarfarazi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

آتش‌نشانان هرات با توانایی و امکانات محدود خود نتوانستند به موقع آتش را خاموش کنند و آتش در همان لحظات اولیه از کنترل خارج شد. با وجود کمک نیروهای آتش‌نشانی استان خراسان ایران، تا سه روز منطقه‌ای به شعاع نیم کیلومتر همچنان در آتش می‌سوخت.

گذرگاه اسلام قلعه در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب هرات واقع شده و یک مسیر اصلی ترانزیتی بین افغانستان و ایران است.

آمریکا افغانستان را موقتا از تحریم‌های خود علیه ایران معاف کرده و به این کشور اجازه می‌دهد تا بخشی از نفت و دیگر مواد سوختی خود را از ایران وارد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی مخازن سوخت در گذرگاه مرزی افغانستان با کمک آتش‌نشانان ایران مهار شد

انفجارهای بی‌پایان کابل؛ سه انفجار در سه ساعت در اولین روز هفته

حمله هم زمان به دو پاسگاه در افغانستان؛ دست‌کم ۱۱ پلیس و چهار نیروی خیزش مردمی کشته شدند