رپر اسپانیایی در اعتراض به حکم زندان در دانشگاه بست نشست

pablo hasel
pablo hasel   -  Copyright  Paul White/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز

پابلو هاسل، خواننده رپ اسپانیایی، که به اتهام توهین به پادشاه پیشین اسپانیا و حمایت از گروه های تروریستی به ۹ ماه زندان محکوم شده است، در اعتراض به حکم زندان و دفاع از آزادی بیان در دانشگاهی در منطقه کاتالونیا بست نشست.

خواننده رپ اسپانیایی در اعتراض به رای دادگاهی که او را به زندان محکوم کرده است، به همراه حامیان خود در دانشگاهی در شمال شرقی اسپانیا، بست نشینی را آغاز کرد.

دادگاه اسپانیا، پابلو هاسل را به اتهام توهین به پادشاه و حمایت از گروه های تروریستی به زندان محکوم کرده است.

این رپر تا جمعه گذشته زمان داشت تا برای گذران دوره ۹ ماهه زندان خود را به مقامات تحویل دهد.

پابلو هاسل دلیل بست نشینی خود را حمایت از حقوق شهروندی و آزادی های مطروحه در قانون عنوان کرد. وی به خبرگزاری رویترز گفت:‌ « ما با این کار تلاش می کنیم به همه شهروندان آگاهی بدهیم. این یک حمله نه تنها به من بلکه به آزادی همه جامعه است.»

حکم ۹ ماهه زندان برای پابلو هاسل بسیاری از سازمان های حقوق بشری در اسپانیا را شوکه کرده است. آنها می گویند دادگاه اسپانیا با صدور چنین حکمی حق «آزادی بیان» شهروندان را به زیر سوال برده است.

پابلو هاسل در برخی از متون ترانه های خود به شعارو جملات برخی از گروه های چریکی از جمله گروه اتا، که در اسپانیا در زمره گروه های تروریستی بوده اند، ارجاع می داده است. وی همچنین در صفحه توییتر و در شعر ترانه هایش، خوان کارلوس، پادشاه پیشین اسپانیا را رئیس مافیا خوانده است. دادگاه می گوید ترانه های این رپر حامیان وی را به خشونت و شورش علیه سلطنت سوق می دهد.

پابلو هاسل به همراه ۲۰ تن از دوستدارانش در ساختمانی متعلق به دانشگاه لیدا در منطقه کاتالونیای اسپانیا بست نشسته اند. هنوز پلیس به این بست نشینی یورش نبرده است.

سینتا ویدال یک هنرمند گرافیتی منطقه کاتالونیا در حمایت از پابلو هاسل، در یک نقاشی دیواری خوان کارلوس را در حالی که قصد حذف پابلو هاسل را با برس نقاشی دارد، به تصویر کشیده است. این هنرمند ۳۸ ساله می گوید: «قابل قبول نیست كه یك هنرمند بخاطر بیان عقاید به زندان بیفتد.»

مطالب مرتبط