مقاومت معترضان در مقابل نظامیان؛ اعتراضات در میانمار شدت گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  کپی رایت  AP Photo

مردم معترض در میانمار برای هفتمین روز متوالی به خیابان‌ها آمدند تا خشم و نارضایتی خود را از کودتا علیه دولت مرکزی ابراز کنند.

یک هفته پس از کودتای نظامیان در میانمار ده‌ها هزار نفر از مردم از ژنرال‌های این کشور خواستند تا از قدرت خارج شوند.

این تظاهرات تاکنون مسالمت آمیز بوده اما پلیس در مواردی با گاز اشک آور و ماشین‌های آب و گلوله‌های پلاستیکی به معترضان حمله کرده است.

مین اونگ هلانگ فرمانده ارتش میانمار می‌گوید در انتخابات پارلمانی این کشور در ماه نوامبر به نفع حزب آنگ سان سوچی تقلب صورت گرفته و به همین دلیل ارتش در این ماجرا ورود کرده است. آقای هلانگ می‌گوید که ارتش انتخابات جدیدی برگزار خواهد کرد و قدرت را به برنده آن منتقل می‌کند.

این فرمانده نظامی همچنین از معلمان، کارگران و کارمندان دولت که اعتصاب کرده‌اند خواسته است تا بدون توجه به حواشی به کشور خود خدمت کنند و به وظایف شغلی خود بازگردند.

بعد از انجام کودتای میانمار، جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن دسترسی ارتش به بودجه یک میلیارد دلاری برای ارتش میانمار را قطع می‌کند و تحریم‌هایی علیه نظامیان این کشور و شخص مین اونگ هلانگ وضع می‌کند.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است در صورتی که ارتش میانمار به خشونت‌های خود علیه معترضان ادامه دهد، آمریکا اقدامات بیشتری را در دستور کار قرار می‌دهد.

با آغاز تجمعات گسترده در میانمار، روز جمعه، رسانه‌های دولتی میانمار از آزادی بیش از ۲۳ هزار زندانی خبر دادند. در روزهای بعد از کودتا بیش از ۲۶۰ نفر در این کشور بازداشت شده‌اند.

ارتش این کشور هفته گذشته در اعتراض به آنچه آنها مهندسی انتخابات پارلمانی ماه نوامبر توسط حزب خانم سوچی عنوان کرده علیه دولت کودتا کرد. نظامیان پیشتر به آنگ سان سوچی هشدار داده بودند که اگر به تقلبات در انتخابات رسیدگی نشود ارتش مداخله خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید