تظاهرات در میانمار به پنجمین روز رسید؛ تیر به سر زن معترض شلیک شد

تظاهرات در میانمار
تظاهرات در میانمار Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نیاپیداو، پایتخت این کشور صدها تن از کارمندان دولت در حمایت از معترضان راهمپیمایی کردند و در شهر بزرگ یانگون نیز هزاران نفر به صفوف تظاهرکنندگان پیوستند.

آگهی

تظاهرکنندگان در میانمار، صبح چهارشنبه در حالی برای پنجمین روز متوالی به خیابان‌ها آمدند که روز گذشته خشونت‌ کودتاگران علیه معترضان به اوج رسید. معترضان خواستار پایان کودتا و آزادی آنگ‌سان سوچی، رهبر حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» و دیگر اعضای این حزب هستند.

در نایپیداو، پایتخت این کشور صدها تن از کارمندان دولت در حمایت از معترضان راهمپیمایی کردند و در شهر بزرگ یانگون نیز هزاران نفر به صفوف تظاهرکنندگان پیوستند.

پزشکان یک درمانگاه به خبرنگاران گفتند در جریان تیراندازی پلیس که عمدتا برای متفرق کردن تظاهرکنندگان بوده است، گلوله‌ای به سر یک زن معترض خورده و او با مرگ فاصله‌ای ندارد. همچنین شماری دیگر نیز در اثر اصابت گلوله‌های پلاستیکی زخمی شده‌اند.

پلیس همچنین از ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن جمعیت استفاده کرده و ارتش نیز در شهرهای بزرگ کشور شبها را حکومت نظامی اعلام کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر سازمان ملل متحد از نیروهای دولتی میانمار خواست به حق مردم برای اعتراض مسالمت‌آمیز احترام بگذارند. ایالات متحده نیز اعلام کرده است مسئولان کودتا با «پیامدهای جدی» روبرو خواهند شد.

آویناش پالی‌وال، کارشناس سیاسی دانشگاه لندن معتقد است که میانمار موقعيّت ژئوپولتیک خاصی در آسیا دارد و بعید است مثل گذشته منزوی شود. او می‌افزاید: «میانمار از نظر استراتژیک و ژئوپولیتیک بسیار مهمتر از آن است که چنین اتفاقی (منزوی شدن در منطقه) برایش بیفتد. آمریکا و غرب این کشور را تحریم می‌کنند اما عواقب این کودتا در آسیا تعیین می‌شود نه در غرب.»

حزب آنگ سان سوچی در انتخابات هشتم نوامبر میانمار با قاطعیت پیروز شد و درست در روزی که بنا بود از نو قدرت را در اختیار بگیرد با کودتای نظامیان، روبرو شد. ارتش میانمار مدعی است در انتخابات تخلف شده، اما کمیسیون انتخابات این کشور ادعای ارتش را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان به کودتا در میانمار با ایجاد «ترافیک مصنوعی» مانع از رفت و آمد شدند

مقاومت معترضان در مقابل نظامیان؛ اعتراضات در میانمار شدت گرفت

میانمار با پیشی‌گرفتن از افغانستان به بزرگترین تولید کننده تریاک جهان تبدیل شد