معترضان به کودتا در میانمار با ایجاد «ترافیک مصنوعی» مانع از رفت و آمد شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات علیه کودتا در میانمار
تظاهرات علیه کودتا در میانمار   -  کپی رایت  AP Photo

معترضان به کودتای نظامیان در میانمار از دو روز پیش تاکنون بارها با رها کردن خودروهای شخصی، تاکسی، اتوبوس و کالسکه های خود در خیابان های یانگون باعث اخلال در رفت و آمد درون شهری شده اند.

آنها وانمود می کنند که خودروی شان خراب شده اند تا به این ترتیب از ورود خودروهای زرهی ارتش به مرکز یانگون، بزرگترین شهر میانمار جلوگیری کنند. از زمان کودتای ارتش در میانمار اکثر شهرهای این کشور صحنه تظاهرات علیه نظامیان بوده است. بنا به گزارش ها خیابان های یانگون، بزرگترین شهر میانمار روز پنجشنبه در عمل تبدیل به پارکینگ بزرگی برای خودروها شده بود.

از سوی دیگر معترضان روز پنجشنبه با وجود بازداشت های گسترده به برگزاری تظاهرات و راهپیمایی در خیابان ها ادامه دادند. انجمن دفاع از زندانیان سیاسی در میانمار اعلام کرده است که از زمان سرنگونی دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی در این کشور بیش از ۵۰۰ نفر بازداشت شده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شماری از بازداشت شدگان را کارکنان دولت که از همکاری با حکومت نظامیان خودداری کرده اند تشکیل می دهند.

دهها هزار نفر روز چهارشنبه در بسیاری از شهرها و روستاهای میانمار در اعتراض به سرنگونی دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی تظاهرات کرده بودند. فراخوان های زیادی نیز برای اعتصاب و نافرمانی مدنی در بخش های مختلف اقتصاد میانمار داده شده است.

از سوی دیگر تام اندروز، گزارشگر مستقل سازمان ملل متحد از شواهد به دست آمده مبنی بر انتقال نیروهای نظامی از مناطق مرزی به شهرها ابراز نگرانی کرد. به گفته وی احتمال «خونریزی» در جریان سرکوب معترضان وجود دارد.

در تحولی دیگر گروهی از هکرها روز پنجشنبه به چند پایگاه اینترنتی دولت میانمار حمله کردند. این حمله سایبری به دنبال اختلال شدید در دسترسی به اینترنت در میانمار طی روزهای گذشته صورت گرفت.