تظاهرات در میانمار با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد

Myanmar protest
Myanmar protest Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تظاهرات سراسری در اعتراض به کودتای نظامی در میانمار ادامه دارد. ارتش تهدید کرده اجازه نمی‌دهد کسی به بهانه دموکراسی و حقوق بشر به کشور ضربه بزند.

آگهی

پلیس میانمار روز سه‌شنبه ۹ فوریه، برای پراکنده کردن معترضان به حکومت نظامی، از زور استفاده کرد. نیروهای پلیس با شلیک هوایی و استفاده از توپ‌های آب‌پاش تلاش کردند معترضان را پراکنده کنند که این اقدامات در نهایت سبب زخمی شدن دست‌کم ۴ نفر و انتقال آنها به بیمارستان شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است گلوله‌های ناشی از توپ‌های پلاستیکی باعث زخمی شدن این افراد شده است. حال یکی از معترضان بحرانی گزارش شده است. خبرگزاری رویترز در گفتگو با یکی از پزشکانی که زخمی‌های این حادثه را معالجه می‌کند، گفته است یک زن که از ناحیه سر آسیب دیده، تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد و وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد.

ماموران پلیس و همچنین مسئولان بیمارستان درخواست‌ها در خصوص اظهارنظر در این رابطه را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

بعد از وقوع کودتای نظامیان در میانمار، این کشور چند روزی است که صحنه اعتراضات سراسری شده است. در روزهای گذشته ده‌ها هزار نفر در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند و در اعتراض به برکناری آنگ سان سوچی تظاهرات کردند.

ارتش میانمار در پاسخ به این اعتراضات، حکومت نظامی اعلام و تهدید کرده افرادی که قصد داشته باشند از دموکراسی و حقوق بشر سوء استفاده کنند تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

فرماندهان نظامی در میانمار مدعی شده‌اند که در انتخابات پارلمانی اخیر به نفع حزب خانم آنگ سان سوچی تقلب شده، کمیسیون انتخابات اما شکایت‌ها را رد کرده است. نظامیان پیش‌تر هشدار داده بودند اگر این روند تغییر نکند، سکوت نخواهند کرد و دست به اقدام عملی می‌زنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان به کودتا در میانمار با ایجاد «ترافیک مصنوعی» مانع از رفت و آمد شدند

موج بازداشت‌ها در میانمار؛ تظاهرات علیه کودتا وارد دومین هفته شد

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در میانمار همزمان با اختلال در دسترسی به اینترنت