اتحادیه اروپا درخواست‌های تجاری بریتانیا درباره ایرلند شمالی را رد کرد

اختلاف بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر قرارداد تجاری ایرلند شمالی
اختلاف بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر قرارداد تجاری ایرلند شمالی   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۲ بهمن (۱۰ فوریه) اکثر خواسته‌های بریتانیا درباره توافق تجاری با ایرلند شمالی را رد کرد، هرچند گفت درباره پیشنهاد فولاد می‌تواند انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۲ بهمن (۱۰ فوریه) اکثر خواسته‌های بریتانیا درباره توافق تجاری با ایرلند شمالی را رد کرد، هرچند گفت درباره پیشنهاد فولاد می‌تواند انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

ماروش شف‌چوویچ معاون رئیس کمیسیون اروپا در نامه به مایکل گوو، وزیر مشاور کابینه بریتانیا، گفته است در حال بررسی «اعمال اصلاحات احتمالی» برای امکان‌پذیر کردن واردات فولاد بریتانیا به ایرلند شمالی مطابق با تعرفه‌های اتحادیه اروپا هستند.

در همین حال این مقام اتحادیه گفته است تقاضای بریتانیا را برای تمدید دو ساله مهلت به سوپرمارکت‌ها و تامین‌کنندگان محصولات غذایی این کشور جهت تطبیق با قوانین جدید رد کرده است.

این نهادهای تجاری خواستار آن بودند که تا ژانویه ۲۰۲۳ برای مطابقت دادن خود با مقررات جدید وقت داشته باشند و تا آن هنگام بتوانند اقلام‌شان نظیر گوشت، غله و دارو را با استفاده از مرز قبلی ایرلند شمالی مبادله کنند.

مرز گمرکی بین بریتانیا و ایرلند شمالی به عنوان بخشی از قرارداد تجاری برکسیت ایجاد شد تا از تشکیل مرز فیزیکی در ناحیه ایرلند شمالی جلوگیری شود. 

پیشتر سایمون کوونی، وزیر خارجه جمهوری ایرلند، گفته بود در حال حاضر ایرلند شمالی با مشکلات چالش برانگیز در زنجیره تامین مواد غذایی مواجه شده است.

به گفته این مقام ایرلندی محموله‌های وارادتی غذایی در پی نهایی شدن برکسیت از اول ژانویه سال جاری میلادی بارها در راه مقصد مورد چک و بازبینی قرارمی گیرند. امری که سبب تاخیر در انتقال و دریافت این محموله ها بین انگلیس و ایرلند شمالی شده است.

برخی از محموله های غذایی برای رسیدن به ایرلند شمالی که جزو خاک بریتانیا محسوب می شود باید از جمهوری ایرلند، کشور جنوب ایرلند شمالی و بخشی از اتحادیه اروپا، عبورکند.

مرز جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی یکی از دلایل اصلی تنش‌ها و طولانی شدن مذاکرات بین مقامات دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا درجریان گفتگوهای برکسیت بود.

مقامات بریتانیا و اتحادیه اروپا قرار است روز پنجشنبه در لندن با یکدیگر دیدار کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط