تیراندازی و انفجار در کابل کشته و مجروح بر جای گذاشت

افغانستان
افغانستان   -  Copyright  صحنه انفجاری در کابل
نگارش از یورونیوز فارسی

پس از توافق صلح دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا با طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه قطر که تا به امروز سرانجامی نداشته است، ادامه دارد.

تیراندازی و انفجار در کابل، پایتخت افغانستان در صبح روز سه‌شنبه، ۲۱ بهمن/دلو (۹ فوریه) دست کم دو کشته و پنج مجروح بر جای گذاشت.

انفجارها و حملات در کابل و دیگر شهرهای افغانستان همزمان با مذاکرات صلح موسوم به بین‌الافغانی بین دولت مرکزی و جنگجویان طالبان، شدت پیدا کرده است.

به گزارش رسانه‌های افغانستان به‌نقل از منابع امنیتی این کشور، هدف تیراندازی روز سه‌شنبه در حوزه پنجم کابل «کارمندان ریاست احیا انکشاف دهات ولایت میدان وردک»، و همچنین هدف انفجار حوزه شانزدهمِ پایتخت یک دستگاه خودرو بوده است.

حملاتی ازاین‌دست به خودروهای مقامات کشوری، امنیتی و پلیس افغانستان اغلب با مین‌های مغناطیسی صورت می‌گیرد.

اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته‌ است اما دولت افغانستان اغلب این حملات را منتسب به اسلامگرایان افراطی طالبان می‌داند. افراط گرایان داعش نیز گاه‌وبیگاه مسئولیت حملات در افغانستان را برعهده می‌گیرند.

پس از توافق صلح دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا با طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه قطر که تا به امروز سرانجامی نداشته است، ادامه دارد.

طالبان به آمریکا وعده داده است تا در قبال آزادی نیروهای خود از زندان‌های دولت افغانستان و خروج نظامیان خارجی از این کشور، حملات و خشونت‌ها را کاهش دهد و با القاعده همکاری نکند.

آمریکا می‌گوید طالبان به مفاد توافقنامه عمل نمی‌کنند. دولت افغانستان نیز با استناد به گزارش سازمان ملل متحد می‌گوید طالبان نه تنها همکاری با القاعده را قطع نکرده بلکه بر آن افزوده است.

امرالله صالح، معاون اول رئیس ‌جمهوری افغانستان می‌گوید: «حداقل ۵۰۰ تروریست خارجی» که اغلب آنها وابسته به شبکه القاعده هستند در افغانستان در کنار طالبان می‌جنگند.

مطالب مرتبط