نتیجه اولیه یک پژوهش: بهبودیافتگان از کرونا در برابر جهش ویروس ایمن نیستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شیوع کرونا در ایران
شیوع کرونا در ایران   -  Copyright  AP Photo

داده های اولیه یک تحقیق نشان می دهد افرادی که پیش از این به ویروس کرونا مبتلا شده بودند در برابر نوعی جهش یافته از این ویروس که در آفریقای جنوبی شیوع یافته است مصون نیستند.

به گزارش روزنامه «واشنگتن پست» این تحقیق در جریان سنجش کارایی یکی از واکسن های تولید شده برای پیشگیری از بیماری «کووید ۱۹» انجام شد. هرچند هنوز نتایج این پژوهش قطعی نیست اما می تواند تبعاتی جدی برای کنترل همه گیری این بیماری در سطح جهان به دنبال داشته باشد. بنا به نتایج اولیه این تحقیق به نظر می رسد دستیابی به «ایمنی جمعی» برای کنترل ویروس کرونا بدون کارزار واکسیناسیون گسترده در سطح جهان ممکن نخواهد بود.

آنتونی فاوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا در همین راستا بر این باور است که احتمالا واکسینه شدن در برابر بیماری «کووید ۱۹» بهتر از کسب ایمنی از طریق ابتلا به ویروس کرونا است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته وی یافته های جدید به کسانی که به دلیل ابتلای قبلی به ویروس کرونا خود را مصون فرض می کردند نشان می دهد که باید واکسیناسیون را جدی بگیرند. آنتونی فاوچی تاکید کرد که سطح پادتن در بدن مبتلایان برای کسب مصونیت در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا کافی نیست.

به این ترتیب دانشمندان اکنون نگران «خطر ابتلای مجدد» بهبودیافتگان به بیماری «کووید ۱۹» هستند. با این حال باید توجه داشت که تاکنون شواهدی مبنی بر خطر بیشتر ابتلای مجدد به ویروس کرونا و احتمال مرگبارتر بودن آن به دست نیامده است.

همه‌گیری کرونا؛ «کابوس بی‌انتها»؟

از سوی دیگر عده ای دیگر ممکن است از یافته های جدید به این نتیجه برسند که همه گیری کرونا «کابوسی بی انتها» است و هرگز پایان نخواهد یافت. این در حالی است که دانشمندان تاکید می کنند که با تکیه بر نتیجه اولیه پژوهشی که در جریان سنجش کارایی واکسن «نواواکس» انجام شده است نمی توان در مورد دوره همه گیری بیماری «کووید ۱۹» و پایان ناپذیری احتمالی آن گمانه زنی کرد.

آنها به طور خاص بر عدم وجود شواهدی دال بر ابتلای گسترده بهبودیافتگان به بیماری «کووید ۱۹» یا تبعات منفی دومین ابتلا بر سلامت آنها اشاره می کنند. با این حال با در نظر گرفتن جهش های ویروس کرونا و شیوع انواع جهش یافته آن به نظر می رسد راهبرد عدم پیشگیری از شیوع این ویروس برای دستیابی سریعتر به «ایمنی جمعی» کارایی نخواهد داشت و در نهایت «خطرناک» خواهد بود.