Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست شورای امنیت برای آزادی بازداشت شدگان میانمار بدون محکوم کردن کودتاگران

درخواست شورای امنیت برای آزادی بازداشت شدگان میانمار بدون محکوم کردن کودتاگران
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه ای با ابراز «نگرانی عمیق» در مورد اعلام وضعیت فوق‌العاده در میانمار، خواستار آزادی همه بازداشت شدگان از جمله آنگ سان سوچی شد اما کودتا در این کشور را محکوم نکرد.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه چهارم فوریه (۱۶ بهمن) با انتشار بیانیه ای با ابراز «نگرانی عمیق» در مورد اعلام وضعیت فوق‌العاده در میانمار، خواستار آزادی همه بازداشت شدگان از جمله آنگ سان سوچی شد اما کودتا در این کشور را محکوم نکرد.

ارتش میانمار روز دوشنبه با بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی این کشور و جمعی از سیاستمداران و مقام های دولتی میانمار، قدرت را به دست گرفت.

برخی دیپلمات ها گفته‌اند که در متن پیشنهادی بریتانیا، کودتای نظامی در میانمار محکوم شده بود اما کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جلب حمایت چین و روسیه که با عبارت کودتا مخالف بودند این متن را تغییر دادند.

با این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه خود بر ضرورت گفت‌وگو و مصالحه بر اساس خواست و اراده مردم میانمار تأکید کرده است.

دیپلمات ها مذاکره با چین در خصوص میانمار را دشوار ارزیابی کردند، چرا که به گفته آن‌ها چین از وضعیت امروز میانمار به عنوان یک مسأله داخلی یاد می‌کند.

بایدن از ارتش میانمار خواست قدرت را واگذار و زندانیان را آزاد کند

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی منتشر شده است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در اولین سخنرانی سیاست خارجی خود گفت: «ارتش میانمار باید قدرت را واگذار کند و مقام ها و فعالان بازداشت شده در پی کودتا را آزاد کند.

آقای بایدن گفته است که آمریکا در حال همکاری با متحدان و شرکای خود برای رسیدگی به کودتای ژنرال‌ها در میانمار در روز دوشنبه است.

با کودتا در میانمار، آنگ سان سوچی، رهبر منتخب کشور و دیگر اعضای دولت و حزب او بازداشت شدند.

از همین رو رئیس جمهور آمریکا گفت که ارتش میانمار باید از قدرت کناره گیری و سیاستمداران و مقام هایی را كه بازداشت كرده است آزاد كند. او همچنین گفت که باید محدودیت های ارتباطاتی برداشته و از خشونت خودداری شود.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگر سخنان خود تأکید کرد که هیچ نیرویی نباید هرگز به دنبال غلبه بر اراده مردم باشد و یا تلاش كند نتایج یک انتخابات معتبر را از بین ببرد.

آقای بایدن روز دوشنبه با این استدلال كه آمریكا تحریم های قبلی علیه میانمار را برای کمک به تقویت دموكراسی در این کشور برداشته بود، تهدید به اعمال مجدد تحریم ها علیه دولت میانمار كرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، لغو تحریم های واشنگتن علیه میانمار را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرد اما تا سال ۲۰۱۶ بیشتر آنها برداشته شدند.

بررسی «تحریم های هدفمند» علیه ارتش میانمار توسط واشنگتن

کاخ سفید نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی «تحریم های هدفمند» علیه ارتش میانمار در پی کودتا علیه دولت غیرنظامی آنگ سان سوچی است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن در جلسه مطبوعاتی گفت: «ما در حال بررسی تحریم های هدفمند علیه افراد و اشخاص مرتبط با ارتش هستیم.»

بازداشت یکی از نزدیکان آنگ سان سوچی

اگر چه گزارش ها از میانمار حکایت از اعتراض های محدود خیابانی با توجه به سوابق خونین حکومت‌های نظامی این کشور دارد اما همچنان مخالفان کودتا در میانمار بازداشت می‌شوند.

آگهی

وین تین، ۷۹ ساله ، فردی که سال‌ها در کنار آنگ سان سوچی در برابر نظامیان میانماری مبارزه کرده است نیز صبح جمعه در خانه دخترش در یانگون، پایتخت اقتصادی میانمار بازداشت شد.

او پیش از بازداشت گفته بود که انتظار دستگیری دارد اما از این موضوع نگران نیست. آقای تین گفت: «ما به مبارزه مسالمت آمیز عادت کرده ایم.»

او با بیان اینکه ارتش باید به نتیجه انتخابات احترام بگذارد، از جامعه جهانی خواست تا از مبارزه آن‌ها برای دموکراسی حمایت کنند.

ارتش میانمار با این ادعا که در انتخابات پارلمانی تقلب صورت گرفته است قدرت را در دست گرفت اما ناظران بین المللی معتقدند که هیچ مشکل اساسی در روند این انتخابات مشاهده نکرده اند.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب عمومی مخالفان در میانمار؛ نظامیان متعرضان را به مرگ تهدید کردند

تظاهرات علیه کودتا در بزرگترین شهر میانمار؛ توئیتر و اینستاگرام هم مانند فیسبوک فیلتر شدند

پیمان نانوشتۀ آنگ سان سوچی و ارتش؛ نگاهی به زمینه‌های وقوع کودتا در میانمار