تظاهرات علیه کودتا در بزرگترین شهر میانمار؛ توئیتر و اینستاگرام هم مانند فیسبوک فیلتر شدند

تظاهرات در یانگون، بزرگترین شهر میانمار
تظاهرات در یانگون، بزرگترین شهر میانمار Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دسترسی به اینترنت در میانمار همزمان با اعتراض‌ها در یانگون برای دومین بار طی یک هفته اخیر به شدت مختل شده است.

آگهی

هزاران نفر از ساکنان یانگون، بزرگترین شهر میانمار روز شنبه در اعتراض به کودتای اخیر نظامیان علیه آنگ سان سوچی، رهبر پیشین دولت این کشور تظاهرات کردند. 

این تظاهرات در حالی برگزار شد که دولت نظامی میانمار دسترسی به اینترنت را به شکل گسترده ای محدود کرده است. خبرگزاری فرانسه تعداد شرکت کنندگان در اعتراض های روز شنبه در یانگون را سه هزار نفر تخمین زد. بنا به گزارش این خبرگزاری تظاهرکنندگان پرچم، شال و دستبندهای قرمز، رنگ حزب لیگ ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی را به همراه داشتند.

در جریان اعتراض های روز شنبه در یانگون با وجود حضور چشمگیر ماموران نظامی و انتظامی هیچگونه درگیری بین آنها و تظاهرکنندگان روی نداد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دسترسی به اینترنت در میانمار همزمان با اعتراض ها در یانگون برای دومین بار طی یک هفته اخیر به شدت مختل شده است. حتی در صورت اتصال به اینترنت نیز امکان استفاده از شبکه های اجتماعی توئیتر و اینستاگرام وجود ندارد. معترضان به کودتای نظامیان در میانمار طی روزهای گذشته با استفاده از هشتگ هایی از جمله «دموکراسی می خواهیم» و «صدای میانمار را بشنوید» به سرنگونی دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی اعتراض کرده بودند. 

یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در میانمار اعلام کرد که شبکه های اجتماعی توئیتر و اینستاگرام به دستور مقامات این کشور «تا اطلاع ثانوی» فیلتر شده اند. 

نت بلاکس که وضعیت دسترسی به اینترنت در کشورهای مختلف را رصد می کند روز شنبه از محدودیت تقریبا کامل اینترنت در میانمار سخن گفت. 

شرکت آمریکایی توئیتر در واکنش به فیلتر این شبکه اجتماعی در میانمار چنین اقدامی را «نقض» حقوق افرادی دانست که «می خواهند صدایشان شنیده شود.»

ارتش میانمار دو روز پیش دستور فیلتر شبکه اجتماعی فیسبوک را صادر کرده بود. میلیون ها نفر از مردم میانمار از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. وزارت حمل و نقل و ارتباطات مینمار در توجیه فیلتر شبکه های اجتماعی اعلام کرده است که این پایگاه ها باعث ایجاد «سوءتفاهم» نزد عموم مردم می شوند. چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون مانع از محکومیت کودتای نظامی میانمار در این شورا شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست شورای امنیت برای آزادی بازداشت شدگان میانمار بدون محکوم کردن کودتاگران

کودتای نظامیان در شرق آسیا؛ در میانمار چه می‌گذرد؟

تصاویری از نافرمانی‌های مدنی در یانگون علیه کودتاگران نظامی میانمار