Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کرملین سخنان «بسیار تهاجمی» جو بایدن خطاب به روسیه را محکوم کرد

جو بایدن
جو بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن انتقادهای صریحی را متوجه روسیه کرد و گفت که دوران کوتاه آمدن کشورش در برابر رویکرد تهاجمی مسکو به پایان رسیده است.

آگهی

کرملین روز جمعه به سخنان شب گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص روسیه و مسائل مربوط به این کشور واکنش نشان داد و اظهارات آقای بایدن را به عنوان «لفاظی‌های پرخاشگرانه و تهاجمی» محکوم کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در اشاره به سخنان پنج‌شنبه شب جو بایدن گفت: «این اظهارات بسیار تهاجمی و غیرسازنده بود. ما از این بابت متاسف هستیم.»

اشاره سخنگوی کرملین به آن بخش از سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده است که وی طی آن انتقادهای صریحی را متوجه روسیه کرد و گفت که دوران کوتاه آمدن کشورش در برابر رویکرد تهاجمی مسکو به پایان رسیده است.

جو بایدن که برای نخستین بار طی سخنانی محورهای کلی سیاست خارجی دولت خود را برای چهار سال آینده تشریح می‌کرد، در بخشی از نطق خود به موضوع روسیه پرداخت و تاکید کرد که ایالات متحده دیگر در برابر آنچه وی رویکرد تهاجمی و سیاست‌های تجاوزگرانه خواند از خود تسامح نشان نخواهد داد.

وی در این زمینه به مسائلی چون دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، انجام حملات سایبری به زیرساخت‌های اطلاعاتی یا مسموم کردن شهروندان و مخالفان روسی اشاره کرد و گفت که در برابر این اقدامات کوتاه نمی‌آید.

رئیس جمهوری آمریکا که با لحنی بسیار تندتر نسبت به سلف خود دونالد ترامپ خطاب به مقامات روسیه سخن می‌گفت، در بخش دیگری از این سخنرانی ماجرای مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی را به میان کشید و خواستار آزادی وی شد.

آقای بایدن همچنین بدون آنکه به اقدامی مشخص بر ضد مسکو اشاره کند نسبت به سرکوب مخالفان هشدار داد و تاکید کرد که دولت وی بر ضد آنچه او «عزم موجود در روسیه برای تضعیف دمکراسی» خواند، مبارزه خواهد کرد.

سخنگوی کرملین پس از محکوم کردن اظهارات بسیار تهاجمی جو بایدن ابراز امیدواری کرد که برغم اختلاف دیدگاه‌ها و اختلافات بسیار زیاد بر سر موضوع‌های کلیدی، زمینه همکاری بیشتر میان دو کشور همچنان فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه کرملین به این گونه «سخنرانی‌های آمرانه» توجهی نخواهد کرد نسبت به وجود اراده سیاسی کافی در میان دولتمردان آمریکا برای تعامل سازنده با مسکو ابراز امیدواری کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه یکی از محورهای اصلی نخستین سخنرانی جو بایدن با موضوع سیاست خارجی پیش روی ایالات متحده بود؛ نکته جالب درباره این سخنرانی این بود که آقای بایدن برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی بازگشت کشورش به برجام را که از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های دولت جدید آمریکا است در بین این محورها قرار نداده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن برای مهار چین کارگروه ویژه در پنتاگون تشکیل داد

دور تازه تظاهرات ضد دولتی در روسیه؛ پلیس ۴ هزار هوادار ناوالنی و مخالف پوتین را بازداشت کرد

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟