Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کرملین به آمریکا درباره حمایت از تظاهرات روسیه: از نقض قانون جانبداری می‌کنید

تظاهرات در روسیه در حمایت از ناوالنی
تظاهرات در روسیه در حمایت از ناوالنی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین روز یکشنبه ۲۴ ژانویه، ایالات متحده را به «دخالت» در امور داخلی روسیه متهم کرد و همزمان دامنه اعتراض‌های حمایتی از الکسی ناوالنی، مخالف زندانی را کوچک جلوه داد.

آگهی

کرملین روز یکشنبه ۲۴ ژانویه، ایالات متحده را به «دخالت» در امور داخلی روسیه متهم کرد و همزمان دامنه اعتراض‌های حمایتی از الکسی ناوالنی، مخالف زندانی را کوچک جلوه داد.

سازمان OVD-Info که یک گروه ناظر بر دستگیری‌ها در روسیه است اعلام کرد در مجموع حدود ۳۵۰۰ معترض در تجمعات روز شنبه در ده‌ها شهر روسیه بازداشت شدند.

ده‌ها هزار نفر روز گذشته در روسیه شعارهایی مانند «ناوالنی، ما با تو هستیم» و «آزادی زندانیان سیاسی» سر دادند و خواستار آزادی وی شدند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با نادیده گرفتن شمار معترضان گفت: «تعداد کمی از مردم بیرون آمدند.»

وی با این جملات از نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در روسیه انتقاد کرد چرا که سفارت آمریکا در مسکو روز جمعه در وبسایت خود مکان تجمع‌ها در ده‌ها شهر روسیه را منتشر کرده بود و در ادامه از شهروندان آمریکایی خواسته بود که از حضور در تظاهرات خودداری کنند.

آقای پسکوف انتشار اطلاعات درباره اعتراض‌ها را «حمایت از نقض قانون و اقدام‌های غیرقانونی» توصیف کرد و گفت که این اقدام‌ها دخالت در امور داخلی روسیه است.

با این حال سخنگوی سفارت آمریکا در مسکو اعلام کرد که چنین هشدارهایی برای شهروندان آمریکایی در تمام کشورهای جهان منتشر می‌شود. وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «این یک کار عادی است.»

آسوشیتدپرس
جو امنیتی روز گذشته در مسکوآسوشیتدپرس

برخی از واکنش‌های بین‌المللی

ایالات متحده آمریکا «استفاده از روش‌های وحشیانه علیه معترضان و روزنامه‌نگاران» در تجمع‌های روز شنبه را به شدت محکوم کرده بود.

اتحادیه اروپا نیز سرکوب معترضان در روسیه را محکوم کرد. همزمان سازمان عفو بین‌الملل پلیس روسیه را به ضرب و جرح معترضان و دستگیری‌های خودسرانه متهم کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز یکشنبه اعلام کرد که موج دستگیری‌های روز گذشته در روسیه «انحراف استبدادی» و حمله «غیرقابل تحمل» به قانون است.

اما در داخل روسیه نیز کمیته تحقیقات این کشور که مسئول اصلی تحقیقات جنایی در روسیه است اعلام کرد که درباره «خشونت علیه نیروهای پلیس و اوباشگری» در جریان تظاهرات طرفداران ناوالنی تحقیقات خود را آغاز کرده است.

دادستانی سن پترزبورگ نیز اعلام کرد که نه تنها درباره خشونت علیه پلیس بلکه درباره خشونت نیروهای مسئول اجرای قانون نیز تحقیق می‌کند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که در رسانه‌های محلی ویدئویی منتشر شده است که در آن زنی نشان داده می‌شود که پس از آنکه پلیس ضد شورش به وی لگد می‌زند به زمین می‌افتد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه این زن به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه سر در بیمارستان بستری است و وضعیت وی وخیم گزارش شده است.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله که هم اکنون در بازداشت موقت بسر می‌برد، در ۱۷ ژانویه هنگام بازگشت از آلمان بازداشت شد.

الکسی ناوالنی پنج ماه پیش در جریان یک پرواز داخلی در روسیه مسموم شد. او برای درمان به آلمان رفت و این مدت در این کشور تحت درمان و سپری کردن دوران نقاهت بود. مقامات بیمارستانی آلمان و اتحادیه اروپا می‌گویند که آقای ناوالنی با سم نوویچوک مسموم شده است. او ولادیمیر پوتین را متهم کرده که دستور قتل وی را صادر کرده است.

یکی از نزدیکان آقای ناوالنی به خبرگزاری فرانسه گفت که وی تحت تاثیر اعتراض‌های روز گذشته قرار گرفته است و خواهان اعتراض‌های جدید در آخر هفته آینده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم زندان برای معترض روس؛ الکسی ناوالنی هموطنانش را به مقاومت در خیابان‌ها فراخواند

کرملین: پوتین در سانحه هوایی نمی‌میرد

پوتین: روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی ندارد