سوریه از حمله جدید اسرائیل به قنیطره خبر داد

پدافند هوایی در دمشق (عکس تزئینی است)
پدافند هوایی در دمشق (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل سال‌هاست که نظیر چنین حملاتی را علیه اهداف نظامی مرتبط با ایران و نیروهای تحت حمایت سپاه پاسداران در سوریه انجام می‌دهد، اما به ندرت مسئولیت این حملات را بر عهده می‌گیرد.

آگهی

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا اعلام کرد اسرائیل موشک‌های هوایی و زمین به زمین به اهدافی در جنوب سوریه شلیک کرده است.

گزارشی از تلفات ناشی از این حمله که حوالی ساعت ۱۱ شب چهارشنبه ۳ ژانویه (۱۵ بهمن) به وقت محلی روی داد، منتشر نشده است. اما یک مقام نظامی سوریه به روزنامه عرب‌نیوز چاپ ریاض گفته این حمله تنها خسارات مادی وارد کرده و نیروهای سوریه نیز با پدافند هوایی به ان پاسخ داده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هدف حملات اسرائیل

این مقام نظامی که نام او فاش نشده، مکان دقیق برخورد موشک‌ها را ذکر نکرد، اما گفت که حملات چهارشنبه شب اسرائیل در منطقه‌ای از قنیطره در بلندی‌های جولان تحت کنترل سوریه روی داده است.

ساکنان دمشق، پایتخت سوریه نیز گفته‌اند که صدای انفجارها را شنیده‌اند اما رسانه دولتی سوریه گفت که صداهای انفجار در دمشق، مربوط به شلیک سامانه پدافند هوایی سوریه بوده که در واکنش به شلیک موشک‌های ورودی از جنوب فعال شده است.

هیچ یک از رسانه‌های دولتی نیز هدف دقیق موشک‌های اسرائیلی را اعلام نکرده‌اند.

با این حال دفتر دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا اعلام کرد که ارتش اسرائیل در این حملات یک موضع نظامی محل استقرار نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان متحد ایران واقع در استان قنیطره در جنوب سوریه را هدف قرار داده است. به گفته این سازمان مردم‌نهاد، حمله اسرائیل منجر به انفجارهای شدیدی شده است.

منطقه‌ای که دیده‌بان حقوق بشر سوریه از آن به عنوان هدف حملات دیشب نام می‌برد، منطقه‌ای مرزی در جولان تحت کنترل سوریه در ۷۰ کیلومتری دمشق و در همسایگی بلندی‌های جولان اشغال شده به دست اسرائیل است. ۸۰ درصد منطقه جولان در اشغال اسرائیل است و تنها ۲۰ درصد آن در استان قنیطره در منترل سوریه قرار دارد.

پیشینه

اسرائیل سال‌هاست که نظیر چنین حملاتی را علیه اهداف نظامی مرتبط با ایران و نیروهای تحت حمایت سپاه پاسداران در سوریه انجام می‌دهد، اما به ندرت مسئولیت این حملات را بر عهده می‌گیرد.

جنگ اسرائیل با نیروهای متحد ایران در ماه های اخیر با حملات سایبری و تبادل آتش با شبه نظامیان در سوریه و لبنان افزایش یافته است.

اسرائیلی‌ها نگران آن هستند كه رئیس جمهوری جدید آمریكا، جو بایدن در قبال ایران رویه آشتی‌جویانه‌تری نسبت به ترامپ اتخاذ كند. بایدن درصدد است آمریکا را به برجام برگرداند، اما اسرائیل مخالف جدی این توافق بین‌المللی است.

در ماه ژانویه نیز رسانه‌های سوری از حملات شدید اسرائیل در شرق سوریه خبر داده بودند، عملیاتی که گفته می‌شود از شدیدترین حملات اسرائیلی‌ها به سوریه در طول یک دهه گذشته بوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته در سال ۲۰۲۰، ۳۹ مورد حمله اسرائیل که ۱۳۵ موضع از جمله مواضع نظامی، انبارها یا وسایل نقلیه را در خاک سوریه هدف قرار داده، ثبت کرده است.

مرگبارترین حمله داعش

در تحولی دیگر، گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد ستیزه‌جویان داعش دست کم در ۱۸ مورد به چندین انبار اسلحه در منطقه دیر الزور و در امتداد مرز با عراق یورش برده‌اند.

این سازمان حقوق بشری گفته در جریان این حملات که تا کنون مرگبارترین عملیات داعش در سال جدید بوده است، دست کم ۵۷ نفر کشته شده‌اند که ۱۴ نفر آنها از نظامیان سوریه بوده و بقیه نیز نیروهای مورد حمایت ایران از جمله ۱۶ عراقی و ۱۱ افغان بودند. در این حملات ده‌ها نفر نیز زخمی شدند.

داعش گفته است که این افراد عضو «تیپ باقر»، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران بوده‌اند.

ایران ادعای حضور نظامی مستقیم خود در درگیری‌های داخلی سوریه را نمی‌پذیرد و می‌گوید در این کشور تنها حضور «مستشاری» دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل طرح خرید جنگنده‌های پیشرفته از آمریکا را تصویب کرد

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید