تنش در خاورمیانه؛ اسرائیل سامانه‌های موشکی پاتریوت و گنبد آهنین را در ایلات مستقر کرد

سامانه‌های موشکی پاتریوت اسرائیل
سامانه‌های موشکی پاتریوت اسرائیل   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

سامانه موشکی پاتریوت که برای رهگیری موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود و سامانه دفاعی گنبد آهنین که برای موشک‌های کوتاه برد طراحی شده‌اند، روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) در جاده ایلات اسرائیل دیده شدند.

اسرائیل برخی از تجهیزات جنگی خود را در جنوب این کشور مستقر کرده است.

سامانه موشکی پاتریوت که برای رهگیری موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود و سامانه دفاعی گنبد آهنین که برای موشک‌های کوتاه برد طراحی شده‌اند، روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) در جاده ایلات اسرائیل دیده شدند. پیش از این رسانه‌های اسرائیلی از استقرار این تجهیزات خبر داده بودند.

سیستم گنبد آهنین می‌تواند هواپیماهای بدون سرنشین کوچک و موشک‌های کروز را رهگیری کند.

برخی از رسانه‌های اسرائیلی دلیل این اقدام را احتمال حمله نیروهای حوثی یمن مورد حمایت ایران عنوان کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با انتشار ویدئوهای استقرار این سامانه‌ها تصریح کرد که سالگرد کشته شدن سلیمانی در تاریخ ۲ ژانویه بود اما این اقدام‌های دفاعی از ترس تنش در منطقه قبل از مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا اتخاذ شده است.

از سوی دیگر یک ماه و نیم پیش محسن فخری‌زاده، محقق هسته‌ای ایران در نزدیکی تهران ترور شد. ایران، اسرائیل را به کشتن این مقام مسئول در وزارت دفاع ایران متهم کرد.

تهران گفته است که انتقام خون فخری زاده و سلیمانی را می‌گیرد. ارتش اسرائیل می‌گوید که چنین اقدام تلافی‌جویانه‌ای احتمالا از سوی یک نیروی نیابتی مانند حوثی‌های یمن انجام می‌شود.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا