Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک پیش‌نمونه دیگر موشک اسپیس‌ ایکس هنگام فرود، سقوط کرد و منفجر شد

پیش‌نمونه استارشیپ، موشک ساخت شرکت اسپیس‌اکس
پیش‌نمونه استارشیپ، موشک ساخت شرکت اسپیس‌اکس Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمونه اولیه دیگری از همین شرکت نیز در ماه دسامبر به همین سرنوشت دچار شده بود.

آگهی

یک پیش‌نمونه دیگر از «استارشیپ»، موشک آینده ساخت شرکت فضایی اسپیس ‌ایکس آمریکا پس از انجام پرواز آزمایشی، لحظاتی پیش از فرود آمدن سقوط کرد.

نمونه اولیه دیگری از همین شرکت نیز در ماه دسامبر به همین سرنوشت دچار شده بود. آن موشک پیش‌نمونه به هوا برخاست اما پس از آن سقوط کرد و در میان کوهی از آتش و دود از بین رفت.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

با این همه یکی از متخصصان اسپیس ‌ایکس گفته است که این شرکت از پرتاب آزمایشی این پیش‌نمونه نیز که فیلم آن به طور زنده پخش می‌شد، «مانند گذشته راضی» بوده است.

ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت اسپیس ‌ایکس در مورد این رویداد در شبکه‌های اجتماعی اظهار نظری نکرده است. او به تازگی گفته است که می‌خواهد برای مدتی از توییتر دور باشد. نزدیک به ۴۵ میلیون نفر حساب کاربری توییتر این میلیاردر آمریکایی را دنبال می‌کنند.

پیش‌نمونه سانحه‌دیده اس‌ان۹ نام داشت و اسپیس‌ ایکس برای پرتاب آن با اداره هواپیمایی فدرال آمریکا به مشکل برخورده، اما بالاخره مجوز پرتاب را برای روز سه شنبه ۲ فوریه (۱۴ بهمن) به دست آورده بود.

پیش‌نمونه اس‌ان۹ در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی پرواز کرد و به ارتفاع ۱۰ کیلومتری از سطح زمین رسید. سپس موتورهای خود را به تدریج خاموش کرد و یک سری مانورهای افقی انجام داد. این موشک هنگامی که سعی داشت به حالت عمودی فرود آید به زمین برخورد کرد و منفجر شد.

آزمایش این پیش‌نمونه در منطقه‌ای تقریباً بیابانی در جنوب دور تگزاس، نزدیک مرز مکزیک و در حاشیه خلیج مکزیک انجام شد، منطقه‌ای که اسپیس ‌ایکس آن را برای خود اجاره کرده است. این منطقه به اندازه کافی خالی از سکنه است و حادثه انفجار موشک در آن خطر خسارت مالی و جانی برای شهروندان به همراه ندارد.

موشک استارشیپ که قرار است در آینده ساخته شود، از یک سفینه فضایی سرنشین‌دار و یک قسمت فوقانی تشکیل می‌شود که «سوپر هوی» (بسیار سنگین) نام دارد. این قسمت به جای ۹ موتور به ۳۷ موتور مجهز است. این موشک که ارتفاع آن به ۱۲۰ متر می‌رسد، قادر خواهد بود تا ۱۰۰ تن بار را در مدار زمین قرار دهد.

ایلان ماسک امیدوار است روزی چندین فروند از این فضاپیماها را به قصد فتح مریخ از زمین پرتاب کند. اما اگر ساخت این موشک‌ها عملیاتی شود، ابتدا برای سفرهای نزدیک‌تر به ویژه برای ارسال به ماه به کار گرفته خواهند شد. ناسا نیز می‌خواهد از سال ۲۰۲۴ به بعد حضور پایداری در کره ماه داشته باشد.

یک میلیاردر ژاپنی به نام «یوسوکا مائزاوا» نیز استارشیپ را برای سفر به دور کره ماه در سال ۲۰۲۳ اجاره کرده است. مبلغ این اجاره فاش نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فضاپیمای اسپیس‌ایکس با ۴ سرنشین در مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی

آنچه باید درباره فضاپیمای سرنشین‌دار اسپیس ایکس دانست

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد