Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اردوغان: رویداد پارک گزی تکرار نمی‌شود، اعتراضات دانشگاه بغازیچی را مهار می‌کنیم

Omer Kuscu
Omer Kuscu Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا روز چهارشنبه سخنان رئیس جمهوری ترکیه را محکوم کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از بازداشت دانشجویان و سایر معترضان نگرانیم و سخنانی را که علیه دگرباشان جنسی در پی این اعتراضات بیان شده، شدیدا محکوم می‌کنیم.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که دولتش اجازه نخواهد داد اعتراضات یک ماهه‌ای که در یکی از دانشگاههای ترکیه در جریان است، به اعتراضات ضد دولتی مشابه اعتراضات سال ۲۰۱۳ تبدیل شود.

او در مقابل اعضای حزب حاکم، ضمن «تروریست» خواندن معترضان گفت: «این کشور توسط تروریست‌ها اداره نخواهد شد. ما برای جلوگیری از این کار هر آنچه لازم باشد انجام خواهیم داد». او همچنین معترضان جوان را متهم کرد که فاقد «ارزش‌های ملی و معنوی» ترکیه و عضو گروههای «تروریستی» هستند.

استادان و دانشجویان دانشگاه بغازیچی استانبول از اوایل ماه ژانویه در مخالفت با انتصاب ملیح بولو به عنوان رئیس جدید این دانشگاه از سوی اردوغان، با وجود اعلام ممنوعیت تظاهرات از سوی دولت، دست به اعتراضات گسترده‌ای زده و حتی با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.

ملیح بولو که از متحدان نزدیک اردوغان محسوب می‌شود، پیش از این نامزد حزب حاکم در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ میلادی بود. به گفته معترضان، این اولین بار طی چهل سال اخیر است که رئیس یکی از دانشگاههای ترکیه از خارج از دانشگاه و به شیوه‌ای غیر دموکراتیک انتخاب می‌شود.

دامنه اعتراضات یک ماه اخیر اساتید و دانشجویان که خواهان استعفای ملیح بولو هستند، به دیگر بخش‌های کشور نیز سرایت کرده و اعتراضات پراکنده‌ای را بوجود آورده است.

نیروهای دولتی در واکنش به این اعتراضات، تنها در یک هفته گذشته بیش از ۲۵۰ نفر را در استانبول و ۶۹ نفر دیگر را در آنکارا دستگیر کرده‌اند.

گفته می‌شود اعتراضات اخیر، بزرگترین اعتراضات ترکیه از سال ۲۰۱۳ میلادی یعنی زمان وقوع اعتراضات «پارک گزی» استانبول است.

اردوغان در ادامه سخنانش در روز چهارشنبه گفت: «شما دانشجوهستید یا تروریست‌هایی که می‌خواهند به اتاق رئیس دانشگاه حمله کنند؟ این کشور دیگر اجازه نخواهد داد تا رویدادی مانند گزی در میدان تقسیم شکل بگیرد.»

آمریکا سخنان اردوغان دربارۀ اقلیتهای جنسی و تروریست خواندن معترضان را محکوم کرد

در کنار سرکوب گسترده معترضان دانشگاه بغازیچی، بازداشت چهار تن از دانشجویان این دانشگاه یکشنبه گذشته به دلیل انتشار عکسی از کعبه در کنار پرچم دگرباشان جنسی در شبکه‌های اجتماعی نیز خبرساز شد.

پس از این بازداشت‌ها رجب طیب اردوغان طی سخنانی، دگرباشان جنسی را «ویرانگر و تخریب کننده» جامعه خواند.

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه به این اقدامات واکنش نشان داد و سخنان رئیس جمهوری ترکیه را محکوم کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از بازداشت دانشجویان و سایر معترضان نگرانیم و سخنانی را که علیه دگرباشان جنسی در پی این اعتراضات بیان شده، شدیدا محکوم می‌کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاریکاتور اردوغان در شارلی ابدو؛ ترکیه از راه قانونی و دیپلماتیک اقدام می‌کند

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد