بازدید کارشناسان سازمان جهانی بهداشت از بازار غذاهای دریایی ووهان چین

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در سفر به چین
کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در سفر به چین   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت چین که معمولا هیچگونه مداخله خارجی را در کشورش بر نمی‌تابد تاکنون تقریبا سعی کرده موضع شفافی را در این خصوص اتخاذ نکند و ماموریت کارشناسان خارجی را تا جای ممکن کم اهمیت جلوه دهد.

تیمی از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که در حال تحقیق روی منشا شیوع ویروس کرونا هستند روز یکشنبه از بازار هوانان در شهر ووهان چین بازدید کردند.

این بازار که محلی برای عرضه محصولات پروتئینی و غذاهای دریایی در شهر ووهان بود همان مکانی است که دسامبر سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار نخستین نمونه‌های ویروس کرونا در آن شناسایی شد.

بازار هوانان که در آن بویژه گوشت حیوانات وحشی نیز به فروش می‌رسید پس از همه‌گیری ویروس در چین و به تبع آن درجهان از ژانویه ۲۰۲۰ به کلی بسته و مهر و موم شد؛ به نحوی که از آن پس تنها خودروهای حامل کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اجازه به ورود به آن را پیدا کرده است.

اعضای تیم کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پس از سپری کردن یک دوره قرنطینه دو هفته‌ای از روز جمعه تحقیقات میدانی خود را در شهر ووهان آغاز کردند.

این بازدید از لحاظ گوناگون برای پکن حائز اهمیت است زیرا پس از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، انگشت اتهام به دلیل سوء مدیریت در کنترل و پیشگیری از انتشار ویروس در کلان‌شهر مرکزی چین به سوی مقامات این کشور نشانه گرفته شد.

دولت چین که معمولا هیچگونه مداخله خارجی را در کشورش بر نمی‌تابد تاکنون تقریبا سعی کرده موضع شفافی را در این خصوص اتخاذ نکند و ماموریت کارشناسان خارجی را تا جای ممکن کم اهمیت جلوه دهد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه ضمن اشاره به آغاز ماموریت کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در کشورش گفت که موضوع تحقیق در میان نیست.

تیم متشکل از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه در ادامه ماموریت از پیش برنامه‌ریزی خود که تحت نظارت دقیق مقامات چینی برگزار می‌شود وارد بازار هوانان شدند.

کارشناسان در محل از پاسخ به سوال خبرنگاران سر باز زدند. یکی از این کارشناسان وقتی خبرنگاری از وی در باره انتظارش از این سفر سوال کرد به سرعت شیشه اتوموبیل را بالا کشید.

این در حالی است که پیتر دازاک،‌ یکی از اعضای این تیم کارشناسی با انتشار توئیتی نوشت که تیم اعزامی تاکنون از مکان‌های بسیار مهمی از جمله یک بازار عمده فروشی بازدید کرده‌اند و در ادامه به سراغ بازار محصولات دریایی هوانان رفته‌اند.

رسانه دولتی گلوبال تایمز در چین اوایل هفته گذشته در آستانه آغاز ماموریت کارشناسان سازمان جهانی بهداشت تلاش کرد با انتشار گزارشی از اهمیت ادعاها و مطالبی که در آنها از بازار هوانان به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس کرونا نام برده شده‌ بکاهد.

این رسانه در گزارش خود با استناد به نتایج تحقیقاتی که به ادعای گلوبال تایمز پس از شیوع ویروس در چین انجام شد، تاکید کرده که بازار هوانان منشا همه‌گیری ویروس نبوده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت روز شنبه تحت اسکورت مقامات چینی و در ماموریتی که خبرنگاران اجازه پوشش آنرا نداشتند از یک بیمارستان در ووهان که نخستین بیماریان مبتلا به ویروس کرونا در آن پذیرش و بستری شده بودند، دیدن کردند.

ویروس کرونا پس از همه‌گیری جهانی تاکنونی جان بیش از دو میلیون نفر را در سراسر دنیا گرفته و اقتصاد جهانی را در آستانه نابودی قرار داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا