اعتصاب غذای کشاورزان هند در سالگرد درگذشت مهاتما گاندی؛ دولت اینترنت حومه دهلی را قطع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 کشاورزان معترض هند
کشاورزان معترض هند   -   کپی رایت  AP

هند در حالی روز شنبه دسترسی به شبکه اینترنت را در چند منطقه از حومه دهلی نو مسدود کرد که صدها کشاورز معترض در این کشور دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

اعتصاب غذای یک روزه کشاورزان نوعی حرکت اعتراضی به سیاست‌های اصلاحی دولت است که در پی یک هفته درگیری با ماموران پلیس و نیروهای امنیتی صورت می‌گیرد.

تظاهرات روزها و ماه‌های اخیر کشاورزان معترض بعضا به خشونت و درگیری کشیده شده است؛ به نحوی که در جریان درگیری‌های یک هفته گذشته دست کم یک نفر کشته و صدها تن مجروح شدند.

معترضان ماه‌ها است بر ضد قوانین اصلاحی در زمینه کشاروزی دست به تظاهرات می‌زنند؛ آنها معتقدند که این قوانین بیشتر منافع خریداران بزرگ بخش خصوصی را در نظر می‌گیرد و به ضرر تولیدکنندگان است.

اصلاحاتی که ماه سپتامبر گذشته تصویب شد، تغییراتی در قوانین مربوط به فروش، قیمت گذاری و ذخیره سازی محصولات کشاورزی ایجاد کرد که برای کشاورزان به مدت دهه‌ها تضمین کننده فروش محصولات و محافظت از بازار آزاد بود.

کشاورزان نگرانند که خصوصی‌سازی در این بخش سبب کاهش قیمت محصولاتشان شود و شرکت‌های خصوصی با آنها در فروش محصولات سهیم شوند.

این در حالیست که دولت همچنان تاکید دارد که قوانین اصلاحی به کشاورزان امکان می‌دهد که جدا از فروش محصولات به بخش خصوصی، بخش عمده‌ای از تولیدات اصلی خود چون برنج و گندم را با قیمت‌های تضمین شده به دولت بفروشند.

مقامات دولتی و مسئولان امنیتی در پایتخت پس از تظاهرات و تجمعات یک هفته گذشته و همزمان با اعتصاب غذای یک روزه کشاورزان دسترسی به اینترت را قطع کرده‌اند؛ این اقدام که در پایتخت و حومه آن غیرمعمول است اغلب مواقعی انجام می‌شود که بیم شورش و ناآرامی برود.

حال آنکه به گفته رهبران جنبش اعتراضی کشاورزان، اعتصاب غذای صدها معترض که همزمان با سالگرد درگذشت مهاتما گاندی، رهبر استقلال هند صورت گرفته، نشان می‌دهد که این جنبش به دنبال خشونت نیست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید