Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فراخوان اعتصاب و اعتراض سراسری کشاورزان هند به اصلاحات دولت مودی

تجمع اعتراضی کشاورزان هندی
تجمع اعتراضی کشاورزان هندی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اصلاحاتی که ماه سپتامبر گذشته تصویب شد، تغییراتی در قوانین مربوط به فروش، قیمت گذاری و ذخیره سازی محصولات کشاورزی ایجاد کرد که برای کشاورزان به مدت دهه‌ها تضمین کننده فروش محصولات به قیمت تضمین شده بود.

آگهی

اعتراض شهروندان هندی به قوانین جدید اصلاحی در زمینه مدرنیزه و خصوصی کردن بازارهای کشاورزی روز سه‌شنبه در سراسر این کشور دنبال شد.

همزمان سازمان‌های فعال در زمینه کشاورزی در اعتراض به سیاست‌های دولت نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور و پس از به نتیجه نرسیدن مذاکرات با نمایندگان دولت خواستار اعتصاب‌های گسترده در سطح ملی شده‌اند.

کشاورزان هندی در ایالت‌های شرقی و غربی این کشور جاده‌ها را مسدود کرده و با نشستن روی ریل‌های راه‌آهن در برنامه تردد قطارهای بین شهری اختلال ایجاد کردند.

این تجمعات اعتراضی سبب شد تا بسیاری از شهروندان با تاخیر در محل کار خود حاضر شوند و محصولات فاسد‌شدنی نیز به موقع به بازارهای محلی نرسند.

کشاورزان ایالت‌های شمالی پنجاب و هاریانا که در نزدیکی دهلی نو قرار دارند از پیشگامان جنبش اعتراضی به اصلاحات کشاورزی پیشنهاد و تصویب شده از سوی دولت ملی‌گرای هند مسحوب می‌شوند.

این دسته از کشاروزان از ماه گذشته میلادی اردوگاه‌های اعتراضی را در پایتخت و اطراف آن برپا کرده و بر تداوم این حرکت تا رسیدن به نتایج مطلوب تاکید دارند.

Channi Anand/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
مسدود شدن بزرگراه ارتباطی میمیان جامو و پاتانکوت توسط کشاوران معترضChanni Anand/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

یک کشاورز ۶۶ ساله ساکن پنجاب، ایالتی که به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی مواد غذایی در هند شناخته می‌شود به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «ما به دولت اجازه نمی دهیم قوانین را تغییر دهد زیرا آنها می خواهند با پر كردن جیب شركت های بزرگ به درآمد کشاورزان آسیب برسانند.»

اصلاحاتی که ماه سپتامبر گذشته تصویب شد، تغییراتی در قوانین مربوط به فروش، قیمت گذاری و ذخیره سازی محصولات کشاورزی ایجاد کرد که برای کشاورزان به مدت دهه‌ها تضمین کننده فروش محصولات و محافظت از بازار آزاد بود.

کشاورزان نگرانند که آزاد و خصوصی‌سازی این بخش سبب کاهش قیمت محصولاتشان شود و شرکت‌های خصوصی با آنها در فروش محصولات سهیم شوند.

این در حالیست که دولت همچنان تاکید دارد که قوانین اصلاحی به کشاورزان امکان می‌دهد که جدا از فروش محصولات به بخش خصوصی، بخش عمده‌ای از تولیدات اصلی خود چون برنج و گندم را با قیمت‌های تضمین شده به دولت بفروشند.

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا BJP در این خصوص تاکید کرده که اصلاحات هیچ آسیبی به سطح درآمد کشاورزان وارد نمی‌کند.

به گزارش منابع محلی، همزمان با برپایی اعتراض‌های سراسری، دولت و سازمان‌های کشاورزی قرار است روز چهارشنبه دور تازه گفتگوهای خود را برای حل این بحران آغاز کنند.

انعکاس خبر اعتراض سراسری کشاورزان هندی به اصلاحات مصوب دولت در شبکه‌های اجتماعی سبب شده تا اجتماعات هندی در خارج کشور نیز با خواست مطرح شده از سوی کشاورزان ابراز همبستگی کنند.

در همین راستا هزاران شهروند هندی تبار ساکن بریتانیا طی روزهای اخیر با تجمع مقابل سفارت هند در مرکز لندن همراهی خود را با جنبش اعتراض کشاورزان اعلام کردند.

همچنین گفته می‌شود در صورت شکست کامل مذاکرات با دولت، دست کم بیست حزب مخالف منطقه‌ای و ملی در هند آمادگی خود را برای حمایت از فراخوان اعتصاب سراسری اعلام کرده‌اند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشکسالی سراسری در فرانسه؛ کشاورزان از دولت تقاضای کمک کردند

مقابله کشاورزان با هجوم ملخ‌ها به مزارع هند

«پیکر زن میدان جنگ نیست»؛ زنان هندی خانه فرد مظنون در پرونده تجاوز جنسی را به آتش کشیدند