Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا ما در این جهان تنها هستیم؟ اصرار یک فیزیکدان بر شناسایی یک زندگی فرازمینی

NASA
NASA Copyright photo
Copyright photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این متخصص سیاهچاله‌ها می‌گوید که در اکتبر ۲۰۱۷ میلادی «اولین نشانه از یک زندگی هوشمند فرازمینی» را زمانی دیده که شیئی شبیه به سیگار برگ، با تمام سرعت از منظومه شمسی عبور کرده است.

آگهی

عبور چیزی شبیه به یک ماشین فضایی از منظومه شمسی در سال ۲۰۱۷ میلادی، اخترشناسان را بطور جدی دچار آشفتگی کرد؛ تا حدی که برخی آن را نشانۀ حیات فرازمینی دانستند.

یکی از این دانشمندان آوی لوئب، کیهان‌شناس و فیزیکدان اسرائیلی‌-آمریکایی است که همچنان از نظریه وجود یک زندگی فرازمینی دفاع می‌کند.

او که در حال حاضر مدیر گروه نجوم در دانشگاه هاروارد است، در مقالۀ اخیر خود می‌نویسد: «اگر درست تشخیص داده باشم، این بزرگترین کشف تاریخ بشر خواهد بود.»

این متخصص سیاهچاله‌ها می‌گوید که در اکتبر ۲۰۱۷ میلادی «اولین نشانه از یک زندگی هوشمند فرازمینی» را زمانی دیده که شیئی شبیه به سیگار برگ، با تمام سرعت از منظومه شمسی عبور کرده است.

این شیء فضایی که «Oumuamua» به معنای «پیام‌رسان» نام گرفته، توسط تلسکوپ Pan-STARRS1 در هاوائی دیده شده است و گفته می‌شود که طولی آن ۴۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر بوده است.

آوی لوئب معتقد است سرعت این شیء به قدری زیاد بوده که تنها می‌توانسته از ستاره‌ای در دوردست‌ها وارد منظومه شمسی شده باشد. بر این اساس به نظراو، این شیء، اولین جسمی بوده که از منظومه‌ای دیگر کشف شده است.

با این وجود بسیاری از اخترشناسان با نظریات او موافق نسیتند؛ از جمله تیمی از آژانس فضایی اروپا که پس از بررسی اسناد جمع آوری شده اعلام کردند احتمالا این شیء، یک دنباله‌دار بوده است.

اما آوی لوئب همچنان بر صحت نظریه خود تاکید دارد و می‌گوید که هنوز هیچ توضیحی برای سرعت بیش از حد این شیء آسمانی پیدا نشده است. دیگر اینکه این شیء در زمان عبور، هیچ ردی (گاز یا غبار) از خود بر جای نگذاشته است و برای شکل غیرمعمول آن نیز هنوز هیچ توضیح روشنی وجود ندارد.

بر این اساس او و یکی دیگر از پژوهشگران هاروارد اعتقاد دارند که «Oumuamua» می‌تواند کاوشگری از تمدن بیگانه باشد.

بحث درباره نظریه ۲۷۲ صفحه‌ای او همچنان در میان دانشمندان ادامه دارد. او همچنان مشغول توسعه نظریه خود دربارۀ «این اولین بازدید کننده بین ستاره‌ای شناسایی شده» است و به دنبال پاسخی برای این پرسش که آیا ما در این جهان تنها هستیم یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقتی مریخ نورد «کنجکاوی» نگاهی به سفر ۵ سالۀ خود می‌اندازد

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود