پکن به دنبال آزادسازی ۲۵ خدمۀ چینی تانکرهای توقیف شده در اندونزی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Andy Wong
Andy Wong   -   کپی رایت  AP Photo

چین روز چهارشنبه اعلام کرد که به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ ۲۵ نفر از اتباع خود است که در میان ۶۱ خدمۀ دو تانکر توقیف شده در اندونزی هستند. این دو تانکر که یکی از آنها با پرچم ایران و دیگری با پرچم پاناما در حال حرکت بود، یکشنبه گذشته به ظن انتقال غیرقانونی نفت در آبهای اندونزی توقیف شدند.

این خبر از سوی ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام شد. او در این باره که آیا همۀ ۲۵ خدمۀ چینی در یک کشتی بودند یا میان دو کشتی تقسیم شده بودند، توضیحی نداد.

او افزود: «سفارت ما در جاکارتا نگرانی خود را در این باره به دولت اندونزی اعلام کرده است. ما از آنها خواستیم تا در اسرع وقت وضعیت دریانوردان چینی را بررسی و به ما رسماً اعلام كنند.»

ژائو لیجیان همچنین اعلام کرد که چین از اندونزی خواسته است تا «به طور منصفانه و مطابق با قانون» درباره این حادثه تحقیق کند.

تووکو فیضاسیه، سخنگوی وزارت خارجه اندونزی نیز اعلام کرد درباره توقیف این کشتی‌ها «ارتباطات اولیه» با چین و ایران برقرار شده و گفتگوهای آتی به نتیجه تحقیقات بستگی دارد.

بنا بر شواهد، در زمان توقیف کشتی‌ها، تانکر «ام‌تی‌هورس» که متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران است در حال انتقال نفت به تانکر خالی «ام‌تی فرِآ» بوده است.

گارد امنیت دریایی اندونزی دلیل توقیف این دو تانکر را عدم اهتزاز پرچم‌های ملی، خاموش کردن سیستم‌های شناسایی، لنگر انداختن غیرقانونی، انتقال غیرقانونی سوخت بین نفت‌کش‌ها و ریختن نفت در دریا اعلام کرده است.

اقدام اندونزی در توقیف این تانکرها مورد استقبال ایالات متحده قرار گرفت و سخنگوی سفارت آمریکا در جاکارتا «تلاش‌های گارد ساحلی اندونزی برای مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی دریایی» را ستود.