احتمال سومین قرنطینۀ سراسری در فرانسه؛ نگرانی از شیوع سریع کرونای بریتانیایی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Virus outbreak France
Virus outbreak France   -  Copyright  AP Photo

مشاور عالی پزشکی دولت فرانسه می‌گوید این کشور به سومین قرنطینۀ سراسری برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا احتیاج دارد.

پروفسور ژان فرانسوا دلفریسی، مدیر یک شورای علمی که به رهبران فرانسه در زمینه بیماری کووید-۱۹ مشاوره می‌دهد، می‌گوید این کشور در یک «وضعیت اضطراری» قرار دارد.

او خواهان اقدام سریع و قاطع دولت برای اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه در مقابل شیوع ویروس کرونا است.

پروفسور دلفریسی، روز یکشنبه ۲۴ ژانویه در این خصوص گفت: «داده‌ها نشان می‌دهد که نوع جدید ویروس کرونا که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شده، در حال حاضر بین ۷ تا ۹ درصد موارد ابتلا در برخی مناطق فرانسه را تشکیل می‌دهد و متوقف کردن آن دشوار است.»

آقای دلفریسی تاکید کرد وضعیت فرانسه در حال حاضر در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بهتر است اما هشدار داد اگر محدودیت‌های سفت و سخت در دستور کار دولت قرار نگیرد، از اواسط ماه مارس وضعیت دشواری در انتظار کشور خواهد بود.

انتظار می‌رود دولت فرانسه روز چهارشنبه ۲۷ ژانویه در خصوص دور تازه اقدامات برای کنترل و مقابله با ویروس کرونا تصمیم‌گیری کند.

این مشاور عالی پزشکی دولت فرانسه در عین حال تاکید کرد یک نکته درخشان در این میان کمپین واکسیناسیون است. او در ادامه افزود: «در سه ماه پیش‌رو یعنی از اوایل فوریه تا پایان ماه آوریل، ما یک مسابقه میان نوع جدید ویروس کرونا که از بریتانیا می‌آید و میزان واکسیناسیون هرچه بیشتر افراد خواهیم داشت.»

وی در ادامه پیش‌بینی وزیر بهداشت فرانسه مبنی بر اینکه تا پایان ماه اوت ۷۰ میلیون نفر از شهروندان این کشور واکسینه می‌شوند را دور از انتظار دانست و افزود: «فکر می‌کنم در فرانسه تا اوایل ماه آوریل بین ۶ تا ۸ میلیون نفر واکسینه شوند و تا پایان تابستان هم می‌توانیم حدود ۴۰ درصد از جمعیت کشور را واکسینه کنیم و نه بیشتر.»

مقام‌های دولت فرانسه تاکنون تلاش کرده‌اند از تکرار یک دوره محدودیت همگانی خودداری کنند و با اتخاذ اقدامات دیگری چون وضع مقررات منع رفت و آمد شبانه از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کنند. در حال حاضر اگرچه رفت و آمد افراد در فرانسه بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر ممنوع است اما تعداد مبتلایان به ویروس کرونا همچنان رو به افزایش است.

تاکنون حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در فرانسه به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و از این تعداد بیش از ۷۳ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید