Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روند کُند واکسیناسیون عمومی در فرانسه و تاثیر منفی آن بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور

John Thys
John Thys Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار فرانسوی‌هایی که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپاییِ همتراز است؛ موضوعی که به باور تحلیلگران می‌تواند بر انتخاب دوبارۀ امانوئل ماکرون به عنوان رئیس جمهور فرانسه تاثیر منفی بگذارد.

آگهی

شمار فرانسوی‌هایی که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپاییِ همتراز است؛ موضوعی که به باور تحلیلگران می‌تواند بر انتخاب دوبارۀ امانوئل ماکرون به عنوان رئیس جمهور فرانسه تاثیر منفی بگذارد.

تا روز دوشنبه در مجموع به حدود ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان این کشور واکسن فایزر-‌بیون‌تک تزریق شده؛ این در حالی است که در همسایگی آن در آلمان تا کنون بیش از ۵۳۲ هزار نفر و در بریتانیا که حدود یکماه پیش واکسیناسیون عمومی را آغاز کرده بیش از ۱.۵ میلیون نفر واکسینه شده‌اند.

تا چند ماه دیگر تنور کارزار انتخاباتیِ نامزدهای ریاست جمهوری برای انتخابات سال ۲۰۲۲ فرانسه داغ خواهد شد و اکنون، موضوع موفقیت یا عدم موفقیت دولت در واکسیناسیون عمومی به یک بحث کلیدی در محافل سیاسی تبدیل شده است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ناتوانی دولت در افزایش سرعت واکسیناسیون علیه کرونا، شانس ماکرون را برای انتخاب دوباره کاهش می‌دهد.

این نگرانی بویژه از آن رو جدی است که بر اساس نتایج نظرسنجی‌های انجام شده در ماه اکتبر، در حال حاضر اقبال عمومی به آقای ماکرون و رقیب اصلی او مارین لوپن از حزب راست افراطی فرانسه به یک اندازه است.

روند کند واکسیناسیون عمومی همچنین باعث تاخیر دولت در لغو محدودیتهای اجتماعی ناشی از شیوع کرونا شده است؛ محدودیت‌هایی که به اقتصاد و زندگی روزمره ساکنان فرانسه آسیب جدی وارد کرده است. کارشناسان بر این باورند که بی‌شک این موضوع باعث کاهش تمایل رای دهندگان فرانسه به انتخاب دوباره ماکرون برای ریاست جهوری خواهد شد؛ بویژه اگر کشورهایی همچون آلمان بتوانند این محدودیت‌ها را زودتر از فرانسه لغو کنند.

علت روند کند واکسیناسیون عمومی در فرانسه چیست؟

پیش‌شرط هایی که از سوی دولت برای واکسیناسیون عمومی اعلام شده را می‌توان مهمترین دلیل دانست. شهروندان این کشور موظف هستند قبل از واکسیناسیون به پزشک خود مراجعه کرده و برای این کار از او موافقتنامه بگیرند.

جرمی گز، استاد مدرسه تجارت پاریس در این باره می‌گوید: «آنچه در موضوع استراتژی فرانسه برای واکسیناسیون قابل تامل است اینکه مقامات این کشور اصرار زیادی بر انجام پیش شرطها و تدارکات دارند.»

علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که در فرانسه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپا، تمایل عمومی به واکسیناسیون چندان بالا نیست. بطور مثال بر اساس نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه Ipsos تنها ۴۰ درصد از مردم فرانسه قصد تزریق واکسن کرونا را دارند.

دولت فرانسه به تازگی اعلام کرده که قصد دارد با ساده سازی پروسه واکسیناسیون، روند کنونی را سرعت ببخشد و بر این اساس الیویه وران، وزیر بهداشت اعلام کرد که افراد بالای ۷۵ سال سن می‌توانند با تلفن یا از مسیر اینترنت برای واکسیناسیون وقت بگیرند.

این کشور بسیاری از معیارهای واجد شرایط بودن را نیز حذف کرده و وعده داده که با این کار تا پایان ماه جاری میلادی ۱ میلیون نفر واکسینه شوند.

فرانسه در حال حاضر ششمین کشور جهان با بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا است. تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۷۸۳ هزار نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و از این تعداد بیش از ۶۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

چالش اقتصادی ماکرون: محدودیت‌های اجتماعی کرونا

بنا بر تصمیم ژان کاستکس، نخست‌وزیر فرانسه قانون منع آمد و شد شبانه در این کشور تا پایان ژانویه تمدید می‌شود و رستوران‌ها و تفریگاه‌ها و پیست‌های اسکی نیز دست‌کم تا نیمه ماه فوریه همچنان تعطیل خواهند بود.

محدودیت‌های اجتماعی لطمه‌ای جدی به اقتصاد فرانسه وارد کرده و باعث شده است تا تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۹ درصد کاهش یابد.

جرمی گز، استاد مدرسه تجارت پاریس می‌گوید: «همه چیز بستگی به تصمیم دولت برای پایان دادن به محدودیتهای اجتماعی و بازگشت بازیگران اقتصادی به کسب و کار دارد. هرچه این اتفاق سریع‌تر روی دهد، شانس ماکرون نیز بیشتر می‌شود. در غیراینصورت ماکرون گزینه جایگزین کمی برای جلب رضایت رای دهندگان خواهد داشت.»

امانوئل ماکرون پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی توانسته بود با کسب ۶۵ درصد آرا مقابل خانم لوپن به پیروزی برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش دولت فرانسه برای دادن پاسخ عملی به انتقادها از روند کند واکسیناسیون علیه کرونا

کرونا و ادعاهایی مشابه در سراسر جهان؛ آیا واکسیناسیون چهره‌های سیاسی صحنه‌سازی است؟

تاکنون استفاده از چه داروهایی در درمان کرونا موثر بوده است؟