Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تاثیر کرونا بر نرخ زاد و ولد؛ پایین‌ترین میزان تولد در فرانسه از جنگ جهانی دوم

استفاده یک شهروند فرانسوی مقیم مارسی از لباس نوزاد به جای ماسک
استفاده یک شهروند فرانسوی مقیم مارسی از لباس نوزاد به جای ماسک Copyright Daniel Cole/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Daniel Cole/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش منتشر شده از سوی اداره ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه نشان می‌دهد که نرخ زاد و ولد در این کشور طی سال ۲۰۲۰ و در دوره شیوع ویروس کرونا به پایین‌ترین حد از سال ۱۹۴۵ تاکنون رسیده است.

آگهی

گزارش منتشر شده از سوی اداره ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه نشان می‌دهد که نرخ زاد و ولد در این کشور طی سال ۲۰۲۰ و در دوره شیوع ویروس کرونا به پایین‌ترین حد از سال ۱۹۴۵ تاکنون رسیده است.

داده‌های مقدماتی گزارش جمعیتی سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که طی این سال ۷۴۰ هزار نوزاد متولد شده که ۱۳ هزار مورد کمتر از سال ۲۰۱۹ بوده است.

بر پایه این گزارش در فاصله آوریل تا دسامبر ۲۰۲۰ تعداد کودکان تازه متولد شده در فرانسه دچار افت قابل ملاحظه‌ای شده که از سال پایانی جنگ جهانی دوم بی‌سابقه بوده است.

ژیل پیسون، متخصص جمعیت شناسی، در ژوئن گذشته در مصاحبه با نشریه «لو پاریسین» پیش بینی کرده بود که نرخ زاد و ولد با وجود برقراری قرنطینه و افزایش زمان معاشرت روزانه زوج‌ها با یکدیگر، موجب افزایش نرخ رشد جمعیت نخواهد شد. آقای پیسون تاکید کرده بود که بروز بحران شیوع ویروس کرونا با افزایش اضطراب فردی و ترس از بیکاری موجب به عقب انداختن برنامه فرزندآوری توسط زوج‌ها خواهد شد. به اعتقاد این جمعیت شناس تا زمانی که چشم‌انداز روشنی برای پایان بحران کرونا پدیدار نشود، افت رشد جمعیت می‌تواند، ادامه داشته باشد.

چنان که گزارش اداره ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه حاکیست، در ماه دسامبر که مصادف است با ۹ ماه پس از نخستین دور قرنطینه عمومی در فرانسه، تعداد کودکان تازه متولد شده همچنان سیر نزولی داشته است. بر پایه این گزارش در فاصله آوریل تا ژوئن سال ۲۰۲۰ نرخ زاد و واد در فرانسه صعودی بوده ولی در مجموع پس از آن روندی کاهشی به خود گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال، محمدمهدی تندگویان، معاون وزارت ورزش و جوانان ایران نیز اواخر تابستان گذشته به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته بود که به تعویق افتادن زمان آغاز بسیاری از زندگی‌های مشترک به دلیل محدودیت‌های کرونایی، موجب تأخیر در فرزندآوری این زوج‌ها خواهد شد. او همچنین تاثیر شیوع کرونا بر کاهش میل به فرزندآوری را نیز تأیید کرده و پیش‌بینی کرده بود که حتی در صورتی مهار کامل شیوع ویروس کرونا، در ۶ ماه دوم ۱۳۹۹ و ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ خورشیدی آمار موالید در ایران نزولی خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین قرنطینه فرانسه در هاله‌ای از ابهام؛ کاهش «پذیرش اجتماعی» محدودیت‌ها

کووید۱۹؛ محدودیت سفر‌های غیرضروری و پیشنهاد تعیین مناطق قرمز تیره در اروپا

تغییرات آب و هوایی؛ قرنطینه روند افزایش گازهای گلخانه‌ای را تغییر نداد