کووید۱۹؛ محدودیت سفر‌های غیرضروری و پیشنهاد تعیین مناطق قرمز تیره در اروپا

نشست مجازی سران اتحادیه اروپا
نشست مجازی سران اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات اتحادیه اروپا در پایان نشست مجازی پنجشنبه شب خود همچنین وضعیت ناشی از انتشار گونه‌های تازه و جهش‌یافته ویروس کرونا را «بسیار وخیم» توصیف کردند.

آگهی

اتحادیه اروپا همچنان بر حفظ و تداوم محدودیت‌ها برای مقابله با موج تازه همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ تاکید دارد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا پنجشنبه شب در پایان نشست مجازی سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه از شهروندان اروپایی خواست از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

از سوی دیگر با اوج‌گیری موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ و نیز شناسایی گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا در برخی کشورهای اروپایی، فرانسه مسافران اروپایی را ملزم کرده که از روز یکشنبه هنگام ورود به این کشور برگه تست پی‌سی‌آر را که هفتاد و دو ساعت پیش از حرکت انجام داده‌اند، در دست داشته باشند.

مقامات اتحادیه اروپا در پایان نشست پنجشنبه شب خود همچنین وضعیت موجود ناشی از انتشار گونه‌های تازه و جهش‌یافته ویروس کرونا را «بسیار وخیم» توصیف کردند.

به گفته متخصصان ایمن‌شناسی، ویروس‌های جهش‌یافته که گونه‌هایی از آنها در بریتانیا، آفریقای جنوبی، برزیل و حتی ژاپن شناسایی و کشف شده نسبت به نمونه اولیه به مراتب مسری‌تر بوده و اقشار جوان و کودکان را نیز تهدید می‌کنند.

رئیس کمیسیون اروپا در بخشی از سخنان خود با استناد به گزارش آژانس اروپایی مامور نظارت بر بیماری‌های همه‌گیر نسبت به شیوع گونه‌های جهش یافته ویروس به شدت ابراز نگرانی کرد و خواستار محدودیت‌های جدی در انجام سفرهای غیرضروری شد.

وی همچنین خواستار بررسی مجدد و باز تعریف مناطق مختلف تحت پوشش اتحادیه اروپا از حیث آلودگی به ویروس شد و پیشنهاد کرد که دسته‌بندی جدیدی با نشان «قرمز تیره» به این مطالعه اضافه شود.

به گفته خانم فن در لاین مسافرانی که از مناطق مشخص شده با عنوان «قرمز تیره» قصد سفر دارند باید پیش از حرکت آزمایش مخاطی (پی سی آر) بدهند و هنگام ورود به مقصد مدتی را در قرنطینه سپری کنند.

Francois Walschaerts/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپاFrancois Walschaerts/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

رئیس کمیسیون اروپا همچنین پیشنهاد کرد که همین تدابیر برای آن دسته از مسافرانی که از خارج از اتحادیه اروپا به کشورهای این حوزه سفر می‌کنند در نظر گرفته شود و این افراد هنگام ورود برگه انجام تست پی‌سی‌آر خود را ارائه کنند.

فرانسه پیش از دیگر کشورهای عضو از اجرایی کردن چنین تصمیمی خبر داد و اعلام کرد که از روز یکشنبه کلیه مسافران ورودی از کلیه کشورهای اروپایی باید هنگام ورود برگه انجام تست پی‌سی‌آر که ۷۲ ساعت قبل از حرکت انجام شده باشد را در دست داشته باشند.

این تدابیر که از سوی دولت فرانسه در نظر گرفته شده برای مسافرت‌های ضروری و نیز جابجایی کارگران مرزی را شامل نخواهد شد.

کنترل و نظارت بر مرزها از حقوقی است که به هر یک از کشورها واگذار شده اما اروپایی‌ها با توجه به تجربه‌ای که از دوره نخست قرنطینه سراسری در بهار گذشته کسب کرده‌اند، تلاش دارند تا به گونه‌ای مبارزه با موج تازه همه‌گیری بیماری را مدیریت کنند که آسیبی به بازارهای داخلی، حمل و نقل کالا و تردد کارگران مرز وارد نشود.

جدا از فرانسه که ضمن اعمال تدابیر یادشده، مقررات منع آمد و شد را از ساعت شش عصر در همه شهرها به اجرا درآورده و چراغ سبز پارلمان را نیز برای تمدید وضعیت اضطراری بهداشتی تا ابتدای ژوئن دریافت کرده برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز با توجه به شیوع ویروس‌های جهش‌یافته کرونا دست به اعمال محدودیت‌هایی تازه و یا سخت‌تر کردن محدودیت‌های موجود زده‌اند.

آلمان که شمار قربانیان کرونا در این کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشته از جمله آنها است. هلند نیز پنجشنبه از وضع منع رفت و آمد خبر داد که قرار است از ساعت ۲۱ شب به اجرا گذاشته شود. پرتغال هم روز پنجشنبه اعلام کرد که کلیه مدارس را به مدت دو هفته تعطیل می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیر کرونا بر نرخ زاد و ولد؛ پایین‌ترین میزان تولد در فرانسه از جنگ جهانی دوم

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»