اجرای حکم تنها زندانی زن محکوم به اعدام در آمریکا به دستور دادگاه متوقف شد

Michael Conroy
Michael Conroy Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار بود او روز سه‌شنبه یعنی تنها هشت روز قبل از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن که از مخالفان مجازات اعدام در آمریکاست، اعدام شود.

آگهی

یک قاضی در ایالت ایندیانای آمریکا روز دوشنبه مانع از اجرای حکم اعدام لیزا مونتگومری، مجرم زنی شد که به قتل و آدمربایی محکوم شده است.

در صورت اجرای حکم، لیزا مونتگومری به اولین زندانی زن تبدیل می‌شد که پس از حدود ۷ دهه در ایالات متحده اعدام می‌شد.

او شانزده سال پیش، یک زن باردار را کشته و نوزاد تازه متولد شدۀ او را دزدیده بود.

قاضی پاتریک هانلون ضمن توقف اجرای حکم اعدام، اعلام کرد که تایید وضعیت سلامت روانی این زن زندانی ضروری است. قرار بود او روز سه‌شنبه یعنی تنها هشت روز قبل از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن که از مخالفان مجازات اعدام در آمریکاست، اعدام شود.

لیزا مونتگومری در روز ارتکاب قتل، مادر نوزاد را با طناب خفه کرده و نوزاد را با سزارین به دنیا آورده و سپس با نوزاد نورس از آن منطقه فرار کرده بود. او یک روز پس از ارتکاب این جنایت دستگیر شد. نوزاد نورس دزدیده شده که اکنون ۱۶ ساله است، ویکتوریا جو نام دارد.

لیزا مونتگومری پیش از آن بارها به دروغ خود را باردار اعلام کرده بود. وکلای او در جریان دادگاه به این موضوع اشاره داشتند که او در دوران کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته و به همین دلیل دچار اختلالات روانی شده است.

تحقیقات نشان داد که او از مدتها پیش برای انجام این جنایت برنامه‌ریزی کرده و حتی در اینترنت درباره چگونگی انجام عمل سزارین جستجو کرده بود.

پیش از این، اعدام او برای ۸ دسامبر برنامه‌ریزی شده بود اما پس از آنکه وکیلش در پی بازدید از او در زندان به ویروس کرونا مبتلا شد، تاریخ اعدام او به ۱۲ ژانویه تغییر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از ۱۵ تا ۸۳ سالگی؛ سالخورده ترین «کودک زندانی» آمریکا پس از ۶۸ سال طعم آزادی را چشید

پس از نزدیک به ۷۰ سال یک زن در آمریکا اعدام شد

پارلمان اروپا با محکوم کردن اعدام‌ زم و افکاری خواستار بازدید از زندان‌های ایران شد