پارلمان اروپا با محکوم کردن اعدام‌ زم و افکاری خواستار بازدید از زندان‌های ایران شد

پارلمان اروپا در بروکسل بلژیک
پارلمان اروپا در بروکسل بلژیک Copyright JOHN THYS/AFP
Copyright JOHN THYS/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این قطعنامه همچنین خواستار انجام اقدام‌های هدفمند اتحادیه اروپا علیه مقام‌های ایرانی ناقض حقوق بشر شده‌ است.

آگهی

اعضای پارلمان اروپا در روز پنجشنبه ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) دو قطعنامه‌ در اعتراض به وضعیت حقوق بشر در چین و ایران را به تصویب رساندند.

این نهاد در قطعنامه خود درباره ایران به بازداشت‌، اعلام حکم و بازگشت به زندان نسرین ستوده، وکیل و برنده جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۲ اشاره و آن را به شدت محکوم کرد. آن‌ها از مقام‌های ایرانی خواستند تا خانم ستوده را فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنند و اجازه دهند تا تحت مراقب‌های پزشکی مورد نیاز قرار گیرد.

این قطعنامه همچنین به اعدام‌های اخیر در ایران شامل روح‌الله زم و نوید افکاری اشاره دارد و تهران را به خاطر اجرای این اعدام‌ها محکوم کرده است.

روح‌الله زم، خبرنگار و فعال سیاسی و موسس کانال تلگرامی «آمدنیوز» بامداد شنبه ۱۲ دسامبر (۲۲ آذر) اعدام شد. پیش از او نوید افکاری، ورزشکار ایرانی که در سال ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، در تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۲ شهریور) در زندان عادل آباد اعدام شده بود.

اعضای پارلمان اروپا همچنین از ایران خواسته‌اند تا فورا حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی را لغو کند. آن‌ها از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تمام کشورهای عضو خواسته‌اند برای لغو اجرای حکم اعدام آقای جلالی و آزادی فوری وی مداخله کنند.

احمدرضا جلالی، پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد سال ۲۰۱۶ میلادی در سفر به ایران برای شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران امنیتی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل به مرگ محکوم شد.

در متن قطعنامه پارلمان اروپا، از تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته شده است تا با اقدام‌های دیپلماتیک «محاکمه‌های غیرمنصفانه» در ایران را زیر نظر قرار دهند وهمچنین از زندان‌هایی که کنشگران حقوق بشر، سایر زندانیان عقیدتی و همچنین اتباع اتحادیه اروپا در آن‌ها زندانی هستند بازدید کنند.

این قطعنامه همچنین خواستار انجام اقدام‌های هدفمند اتحادیه اروپا علیه مقام‌های ایرانی ناقض حقوق بشر شده‌ است.

این متن با ۶۱۴ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۶۳ رای ممتنع به تصویب رسید.

قطعنامه علیه چین نیز تصویب شد

درباره چین نیز نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه خود به کار اجباری و وضعیت اویغورها در استان سین کیانگ اشاره کرده‌اند.

پارلما اروپا سیستم کار اجباری تحت هدایت دولت چین به‌ویژه سواستفاده از اویغورها، قزاق‌ها، قرقیزها و دیگر گروه‌های اقلیت مسلمان را در کارخانه‌های داخل و خارج از اردوگاه‌ها منطقه خودمختار سین کیانگ را به شدت محکوم کرده است.

آن‌ها همچنین انتقال مرتب کارگران کار اجباری به سایر بخش‌های اداری چین و همچنین کار در شرکت‌های و برندهای مشهور اروپایی را محکوم کرده است. این متن با ۶۰۴ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۵۷ رای ممتنع به تصویب رسید.

رای‌گیری درباره قطعنامه سوم درباره وضعیت مصر نیز به فردا جمعه ۱۸ دسامبر موکول شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای حکم تنها زندانی زن محکوم به اعدام در آمریکا به دستور دادگاه متوقف شد

اینستاگرام حساب کاربری نوید افکاری را ماندگار کرد

اجرای حکم تنها زن اعدامی در آمریکا «تا تشکیل دولت بایدن» به تعویق افتاد