کاربران اینترنت برای «شکار تسخیرکنندگان کنگره» به‌یاری پلیس می‌شتابند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس سه تن از مهاجمان به کنگره آمریکا
عکس سه تن از مهاجمان به کنگره آمریکا   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی اعلام کرد که برای شکار آن دسته از حامیان تندروی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور که هفته گذشته وارد ساختمان کنگره شدند از کاربران اینترنت کمک می‌گیرد.

بسیاری از این حامیان افراطی دونالد ترامپ تصاویری از ورود غیرقانونی خود را به ساختمان کنگره با افتخار ثبت و ضبط کرده، روی شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند و حالا تمامی این مدارک علیه آنها به‌کار گرفته می‌شود.

شماری از مهاجمان طی روزهای گذشته به‌ کمک تصاویری که از آنها روی اینترنت منتشر شده بود شناسایی و دستگیر شدند و در آمریکا اینترنت لبریز از کارآگاهان تازه‌نفسی شده که آماده‌اند هر گوشه و کناری را در پی اسناد و شواهدی از یورش‌برندگان به کنگره جستجو کنند. تعدادی از حساب‌های توییتری کار شناسایی مهاجمان را آغاز کرده‌اند.

همچنین در اینستاگرام صفحه‌ای با نام «ترویست‌های خانگی» باز شده که عکس‌ها و ویدئوهایی را که ممکن است به دستگیری مهاجمان کمک کند منتشر می‌کند و ظرف همین مدت بیش از ۱۰۰ هزار نفر فالوور پیدا کرده است.

اما از همه مهمتر فعالیت وبسایت رِدیت است که اعضایش تا کنون بیش از ۱۲ گیگابایت عکس و ویدئو از حمله به ساختمان کنگره تهیه و بارگذاری کرده‌اند.

درخواست همکاری اف‌بی‌ای و پلیس واشنگتن از کاربران اینترنت در این راستا سبب شده که آنها با اطمینان خاطر بیشتری به‌جستجوی حامیان متخلف دونالد ترامپ بپردازند. پلیس واشنگتن دفترچه‌ای ۲۰ برگی شامل عکس افرادی تحت تعقیب در این رابطه را منتشر کرده است.

این همکاری‌ها بی‌نتیجه نبوده و برای مثال نشان داد که یکی از مهاجمان که پوست خز بر تن و سپر پلیس را در دست گرفته بود پسر یک قاضی معروف نیویورکی است.

آسیوشیتد پرس
تصویر مهاجمی که گفته می‌شود پسر قاضی نیویورک است.آسیوشیتد پرس

بازداشت، اخراج از کار و زندان در انتظار مهاجمان به کنگره

یکی از کارکنان شرکت عظیم خودروسازی نَویستار که در حالی وارد کنگره شده بود که کارت شناسایی شغلی‌اش را بر گردن آویخته بود، از کار بیکار شد.

لیبی اندروز، کارمند زن بنگاه املاک و مستغلات شیکاگو نیز از روی عکس‌هایی که از سرود خواندن روی پله‌های کنگره روی ایسنتاگرام خود گذاشته بود شناسایی و از کار اخراج شد.

پل دیویس، وکیل اهل تگزاس که حین ورود به ساختمان کنگره از خود فیلم گرفته بود نیز به همین سرنوشت دچار و از شرکت بیمه‌ای که برایش کار می‌کرد اخراج شد.

تصاویر ریک ساکون، دبیر موقت دبیرستانی در پنسیلوانیا که به ساختمان کنگره رفته بود نیز او را لو داد و گرچه او مدعی شد برای تظاهرات «مسالمت‌آمیز» رفته بوده، اما کاربران سخت‌کوش به‌سرعت ویدئویی یافتند که وی در آن، حین حضور در ساختمان کنگره، می‌گفت:‌ «می‌خواهیم جمهوری‌خواهانی را که به رئیس جمهوری خیانت کرده‌اند بیرون می‌کنیم.»

اخراج شدن یکی از کوچکترین پیامدهای شناسایی عاملان حمله به کنگره است. چهار تن در جریان درگیری‌های روز چهارشنبه گذشته جان باختند که یکی از آنها افسر پلیس بود. بنابراین ممکن است متهمان در صورت شناسایی و اثبات جرم به ۵ تا ۲۰ سال زندان محکوم شوند.

در انتها همچنان که وبسایت تخصصی «قانون و جرم» در ایالات متحده عنوان می‌کند باید یادآوری کرد که «هیچ چیز مانع از آن نخواهد شد که دونالد ترامپ، از قدرت خود برای بخشیدن مهاجمان به کنگره استفاده نکند، مگر آنکه وی هرچه زودتر کاخ سفید را ترک کند.»