دولت افغانستان درباره احتمال کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی نیمروز تحقیق می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -   کپی رایت  AP Photo

دولت افغانستان می‌گوید در حال تحقیق درباره حمله هوایی ارتش این کشور علیه مواضع طالبان در ولایت نیمروز است که به گفته مقامات محلی منجر به کشته شدن ۱۴ غیرنظامی شده است.

مقامات دولت کابل حمله شامگاه شنبه در نیمروز را تأیید کردند، اما روز یکشنبه گفتند که بر پایه اطلاعات اولیه، کشته‌شدگان همگی از شورشیان طالبان بوده‌اند که با نیروهای امنیتی افغانستان می‌جنگیده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه بار انتشار در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله هوایی در ولسوالی خاشرود تلفات سنگینی را برای طالبان به همراه داشته و تحقیقات در مورد ادعای کشته شدن غیرنظامیان ادامه دارد.»

یک مقام محلی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت که نیروی هوایی افغانستان یک خانه مسکونی را به گمان آن که اعضای طالبان در آن حضور دارند بمباران کرده است. این مقام گفت که ۱۴ نفر کشته شده در این حمله همگی اعضا یک خانواده بوده‌اند.

ساکنان محلی تلفنی به رویترز گفته‌اند که اهالی منطقه اجساد قربانیان حمله را به زرنج برده‌اند تا به مسئولان ثابت کنند که آنها جنگجوی طالبان نبوده‌اند.

قاری محمد یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز کشته شدن اعضای این گروه را تکذیب کرد و گفت که افراد کشته شده همگی از باشندگان (شهروندان) غیرنظامی و عضو یک خانواده بوده و چند زن و کودک نیز در میان آنان دیده می‌شود.

ادامه خشونت‌ها در افغانستان باعث افزایش درخواست‌های بین‌المللی برای برقراری هر چه سریع‌تر آتش‌بس میان دولت افغانستان و طالبان شده است.

حمله در ولایت نیمروز در حالی رخ داد که نمایندگان دولت افغانستان و طالبان روز شنبه دور دوم گفتگوهای صلح بین افغانی را در دوحه پایتخت قطر آغاز کردند. هر دو طرف با انتشار در بیانیه‌های جداگانه گفتند که در مورد دستور کار بحث کرده و دیدارشان در فضایی مثبت و دوستانه انجام شده است.