ترور در افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی در قطر؛ سه کارمند دولت در کابل کشته شدند

انفجار در کابل
انفجار در کابل   -  Copyright  عکس مربوط به حمله‌ای دیگر در ۲۶ دسامبر سال گذشته است
نگارش از  Imani Kalesar Masoud

امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان، ترورهای هدفمند را استراتژی طالبان برای اثرگذاری بر روند مذاکرات با دولت می‌خواند

سخنگو و دو کارمند ارگان «تصدی محافظت عامه» بامداد یکشنبه ۲۱ جدی/دی (۱۰ ژانویه) بر اثر انفجار در ناحیه هشتم کابل، پایتخت، کشته شدند.

وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که خودروی حامل ضیا ودان، سخنگوی ریاست تصدی محافظت عامه هنگامی که به همراه همکارانش عازم محل کار خود بود توسط مین مغناطیسی هدف حمله مهاجمان قرار گرفته است.

فعالیت عمده و اصلی «ارگان ارائه کننده خدمات امنیتی دولتی» موسوم به «تصدی ملی محافظت‌عامه» افغانستان در وب‌سایت این ارگان «حفاظت مردم، زیربنا‌ها، تسهیلات، پروژه‌های ساختمانی عام‌المنفعه و امنیت قطارها» در راستای «اخذ قرار داد با مشتریان داخلی و بین‌المللی» تعریف شده است.

اگرچه طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان طالبان را مسئول این حمله «جنایت‌کارانه» خواند و گفت که این حملات بی‌پاسخ نخواهد ماند، اما گروه تندرو و اسلام‌گرای طالبان تاکنون مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

شدت جنگ و «ترورهای هدفمند» در افغانستان در حالی افزایش یافته است که طالبان بدنبال توافق با آمریکا بر سر دستیابی به صلح، هم اکنون وارد دور دیگری از گفتگوهای موسوم به مذاکرات بین‌الافغانی با دولت افغانستان در دوحه قطر شده است.

امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان، ترورهای هدفمند را استراتژی طالبان برای اثرگذاری بر روند مذاکرات با دولت می‌خواند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان نظامی و غیرنظامی افغانستان بر اثر حملات و انفجارها جان باخته‌اند.

مطالب مرتبط