Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هر دو کرسی سنای جورجیا‌ از آن دموکرات‌ها شد

رافائل وارنوک و جو بایدن
رافائل وارنوک و جو بایدن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به این ترتیب دموکرات ها ۵۰ کرسی و جمهورخواهان نیز ۵۰ کرسی در مجلس سنا خواهند داشت. کامالا هریس، معاون جو بایدن از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) با رسیدن به ریاست سنا خواهد توانست تا در صورت تساوی آراء حزب دموکرات را به حزب اکثریت در این مجلس تبدیل کند.

آگهی

هر دو نامزد حزب دموکرات در دور دوم انتخابات مجلس سنای آمریکا در ایالت جورجیا موفق شدند تا سناتورهای جمهوریخواه را شکست دهند. به این ترتیب دموکرات ها ۵۰ کرسی و جمهورخواهان نیز ۵۰ کرسی در مجلس سنا خواهند داشت.

کامالا هریس، معاون جو بایدن از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) با رسیدن به ریاست سنا خواهد توانست تا در صورت تساوی آراء حزب دموکرات را به حزب اکثریت در این مجلس تبدیل کند.

طبق برآورد رسانه‌های آمریکایی رافائل وارنوک با کسب بیش از دو میلیون و ۲۲۷ هزار رای توانست کلی لوفر، رقیب جمهوریخواه خود را شکست دهد و به مجلس سنا راه یابد تا نخستین کرسی این ایالت به هم حزبی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برسد. با این نتیجه وی نخستین سناتور سیاه پوست در تاریخ ایالت جورجیا خواهد بود.

وارنوک کشیشی است که از ۱۵ سال گذشته هدایت کلیسای آتلانتا را برعهده دارد جایی که مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در آنجا فعالیت و تبلیغ می‌کرد.

آخرین برآوردها حکایت از آن دارد که جون اوسوف، دیگر نامزد دموکرات نیز با پیشی گرفتن از پردو، سناتور کنونی جورجیا دومین کرسی این ایالت را هم از آن دموکراتها کرده است.

با پیروزی اوسوف ۳۳ ساله سهم هر دو حزب از کرسی های سنا در عدد پنجاه مساوی خواهد شد و با توجه به نقش کامالا هریس بعنوان رییس سنا، راه جو بایدن برای پیشبرد برنامه هایش هموار خواهد شد.

هیچ یک از نامزدها در دور نخست انتخابات مجلس سنا که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، سوم نوامبر گذشته برگزار شد، موفق به کسب نصاب ۵۰ درصدی لازم برای پیروزی نشدند. اما آقای پردو در انتخابات ماه نوامبر با کسب ۴۹.۷ درصد آراء در آستانه پیروزی بر جون اوسوف قرار داشت ولی خانم لوفلر با کسب ۲۵.۹ درصد آراء از آقای وارنوک که ۳۲.۹ درصد آراء را کسب کرده بود، عقب افتاد.

پیروزی وارنوک نمادی از یک تغییر چشمگیر در سیاست‌های ایالت جورجیای آمریکا است چرا که این ایالت سال‌هاست که به عنوان پایگاه جمهوری‌خواهان شناخته می‌شود. جو بایدن نامزد دموکرات‌ها توانست در نوامبر گذشته برای نخستین بار دموکرات‌ها را بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۹۲، در این ایالت پیروز کند. بایدن در رقابتی نزدیک با ترامپ توانست حدود ۱۲ هزار رای بیشتر از او در جورجیا کسب کند. البته در انتخابات سنا، دموکرات‌ها از سال ۲۰۰۰ در این ایالت پیروز نشده‌ بودند.

وارنوک ۵۱ ساله پس از مشخص شدن نتایج اولیه گفت: «امشب با امید، سخت‌کوشی و کنار یکدیگربودن ثابت کردیم که همه چیز ممکن است.»

با این حال سناتور لوفر رقیب آقای وارنوک در نیمه شب به وقت محلی در پیام کوتاهی به هواداران خود از قبول شکست خودداری کرد و گفت: «می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که همه رای‌ها شمرده می‌شوند. هر رای قانونی شمرده خواهد شد.»

لوفر که تا زمان نهایی شدن نتایج انتخابات همچنان سناتور جورجیا باقی خواهد ماند گفت که صبح چهارشنبه به واشنگتن بر می‌گردد تا به گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه بپیوندد که رای کنگره برای تایید پیروزی بایدن را به چالش می‌کشند.

وی خطاب به هواداران خود و حزب جمهوری‌خواه گفت: «می‌خواهیم برای شما بجنگیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنای آمریکا؛ کامالا هریس فردا استعفا می‌دهد

یازده سناتور جمهوریخواه پیروزی بایدن در انتخابات را به چالش می‌کشند

ادامه مقاومت بایدن در برابر درخواست‌ها برای کناره‌گیری: «هفته آینده به کارزار انتخاباتی برمی‌گردم»