Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنچه باید درباره انتخابات سنا ۲۰۲۰ بدانیم؛ آیا چیدمان سیاسی آمریکا تغییر می‌کند؟

انتخابات ۳۵ کرسی سنا ایالات متحده آمریکا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود
انتخابات ۳۵ کرسی سنا ایالات متحده آمریکا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است در انتخابات سه نوامبر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا آمریکا نیز به رای گذاشته شود. اما چرا انتخابات سنا مهم است؟ در این گزارش به این پرسش پاسخ داده شده است و نتایج برخی از آخرین نظرسنجی‌ها نیز منتشر شده است.

آگهی

درحالیکه توجه جهانیان به تلاش دونالد ترامپ برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مقابل رقیب دموکراتش معطوف است، همزمان نتیجه نبرد برای تصاحب کرسی‌های سنای آمریکا نیز می‌تواند سناریوهای مختلفی را برای آینده سیاسی این کشور رقم بزند جاییکه نظرسنجی‌ها رقابت بسیار نزدیک را پیش‌بینی کرده‌اند.

هر چهار سال که انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود، در یک سوم کرسی‌های سنا با پایان دوره، باید انتخابات برگزار شود. دوره فعالیت هر سناتور شش ساله‌ است.

در حال حاضر جمهوری‌خواهان با در اختیار داشتن ۵۳ کرسی سنا در اکثریت هستند و دموکرات‌ها ۴۷ کرسی را در اختیار دارند که البته دو کرسی آن در اختیار سناتورهای مستقلی است که به دموکرات‌ها گرایش دارند.

قرار است سه نوامبر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا آمریکا نیز به رای گذاشته شود. از این ۳۵ کرسی، جمهوری‌خواهان باید از ۲۳ کرسی حال حاضر خود دفاع کنند و ۱۲ کرسی باقی مانده در اختیار دموکرات‌ها نیز در این انتخابات به چالش کشیده می‌شود. از سوی دیگر تمام کرسی‌های مجلس نمایندگان آمریکا نیز در ۳ نوامبر به رای گذاشته می‌شود اما نظرسنجی‌ها همچنان نشان می‌دهد که دموکرات‌ها این پایگاه را حفظ خواهند کرد.

اگر جو بایدن، رقیب دونالد ترامپ که در اکثر نظرسنجی‌ها پیشتاز است، برنده انتخابات پیش‌رو باشد اما حزب متبوع وی در انتخابات سنا شکست بخورد و همچنان اکثریت سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان باشد، وی راه دشواری‌ را برای عمل به وعده‌هایش درباره قوانینی مانند حوزه بهداشت، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی خواهد داشت.

به همین ترتیب اگر حضور دونالد ترامپ برای دوره دوم در کاخ سفید تمدید شود اما مجلس سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گیرد، او نمی‌تواند سیاست‌های خود را دنبال کند و با بن‌بست روبرو خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد دموکرات‌ها در دو ایالت آریزونا و کلرادو شانس خوبی در شکست‌دادن نامزدهای جمهوری‌خواه داشته باشند در حالی که طبق آخرین نظرسنجی‌ها وضعیت سناتور دموکرات در ایالت آلاباما خوب ارزیابی نمی‌شود.

تعداد کرسی‌های اضافی که دموکرات‌ها برای کسب اکثریت به آن احتیاج دارند به این بستگی دارد که چه کسی به کاخ سفید راه پیدا می‌کند، زیرا هر گونه تساوی کرسی در سنا از سوی معاون رئیس جمهور شکسته می‌شود. در صورت پیروزی مجدد ترامپ، دموکرات‌ها برای اینکه در سنا تسلط پیدا کنند، به پیروزی در دست‌کم پنج ایالت نیاز دارند [با فرض از دست دادن کرسی آلاباما] اما اگر بایدن پیروز انتخابات باشد دموکرات‌ها دست‌کم به پیروزی در چهار ایالت نیاز خواهند داشت.

سنای در اختیار جمهوری‌خواهان در نخستین دوره ریاست جمهوری ترامپ تقویت شد. این نهاد، نه تنها سیل انتصاب‌های قضایی رئیس جمهور را تایید کرده است بلکه شماری از قوانین تصویب شده از سوی مجلس نمایندگان تحت سلطه دموکرات‌ها را نیز کنار گذاشته است. این نهاد همچنین در یکی از مهمترین تصمیم‌های خود، دونالد ترامپ را از دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» تبرئه کرد. مجلس نمایندگان ایالات متحده این دو ماده طرح استیضاح رئیس جمهوری را تصویب کرده بود. بنابراین اگر ترامپ بار دیگر در قدرت بماند، سنای جمهوری‌خواه می‌تواند بار دیگر یاری‌گر او باشد.

زمانی شاهد تغییرات بزرگ و گسترده‌ای بودیم که دولت و کنگره یکپارچه بود
جسیکا تیلور
سردبیر بخش انتخابات مجلس سنا

جسیکا تیلور، سردبیر بخش انتخابات مجلس سنا در خبرنامه «کوک پولیتیکال ریپورت» می‌گوید: «زمانی شاهد تغییرات بزرگ و گسترده‌ای بودیم که دولت و کنگره یکپارچه بود.» وی تاکید کرد درصورتیکه بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود، پیروزی دموکرات‌ها در سنا نیز بسیار مهم خواهد بود.

سایت کوک پولیتیکال ریپورت طبق نظرسنجی‌ها پیش‌بینی کرده است که حزب جو بایدن در انتخابات آینده سنا دست‌کم ۴۸ کرسی سنا را در اختیار می‌گیرد درحالیکه این رقم برای جمهوری‌خواهان ۴۵ کرسی است. وضعیت هفت کرسی باقی‌مانده نیز بسیار نزدیک ارزیابی شده است.

کوک پولیتیکال ریپورت یک خبرنامه آنلاین غیر حزبی است که انتخابات و مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان، سنا، فرمانداری و ریاست جمهوری آمریکا را تجزیه و تحلیل می‌کند. این خبرنامه در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد.

یورونیوز به دلیل اهمیت این رقابت‌ها در چیدمان سیاسی آینده ایالات متحده آمریکا وضعیت برخی از ایالت‌های مهم در این رقابت را بررسی کرده است:

ایالت آلاباما، دموکرات‌ها ناامید از پیروزی مجدد

یورونیوز
وضعیت دو نامزد سنا در ایالت آلابامایورونیوز

داگ جونز، سناتور دموکرات در سال جاری سخت‌ترین مسیر را برای انتخاب مجدد در مقام فعلی دارد. وی در ایالتی که در سال ۲۰۱۶ ترامپ با حدود ۳۰ درصد فاصله برنده از آن بیرون آمد، با تامی تابرویل، مربی سابق فوتبال آمریکایی رقابت می‌کند.

جونز ۶۶ ساله در انتخابات ویژه سال ۲۰۱۷ برای تکمیل دوره جف سشنز جمهوری‌خواه که سناتوری را برای مقام دادستانی کل ترک کرده بود، پیروز شد. پیروزی‌ای عجیب در ایالتی که سال‌هاست در اختیار جمهوری‌خواهان قرار دارد.

آگهی

سنشز بیش از یک سال و نیم در مقام وزارت دادگستری آمریکا و دادستانی کل این کشور دوام نیاورد اما زمانیکه به رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات سنا در سال ۲۰۲۰ برای پس گرفتن کرسی خود بازگشت، نبرد را به تامی تابرویل که مورد حمایت ترامپ است، واگذار کرد.

چالش آلاباما به قدری جدی است که به نظر می‌رسد بین ۱۲ کرسی سنا که در اختیار دموکرات‌ها قرار دارد و در انتخابات امسال به رای دوباره گذاشته می‌شود، تنها کرسی جونز باشد که از نظر تحلیلگران سیاسی به سمت جمهوری‌خواهان می‌رود.

تابرویل فاقد تجربه بالا در نهادهای انتخابی است و نخستین تلاش خود را برای ورودی به یک نهاد سیاسی انتخابی انجام می‌دهد. با توجه به اینکه وی سابقه مربیگری در فوتبال آمریکایی را دارد برخی تحلیلگران معتقدند که می‌تواند رای شماری از هواداران سرسخت فوتبال را بدون توجه به گرایش سیاسی آن‌ها کسب کند.

طبق آخرین نظرسنجی‌ها، ترامپ به‌طور متوسط ۱۵ درصد نسبت به جو بایدن در این ایالت پیش است. طبق نظرسنجی‌ها تا اوایل اکتبر تابرویل نیز نسبت به جونز برتری ۱۲ درصدی در این ایالت داشته است.

آگهی

ایالت کلرادو، احتمال از دست رفتن کرسی جمهوری خواهان

یورونیوز
دو نامزد انتخابات سنا در ایالت کلرادویورونیوز

کری گاردنبر، سناتور جمهوری‌خواه که ۴۶ ساله است، در سال ۲۰۱۴ تنها با فاصله دو درصد رقیب دموکرات خود را شکست داد. مقابل گاردنر در انتخابات پیش رو، جان هیکنلوپر، دموکرات میانه رو و ۶۸ ساله قرار گرفته است، کسی که سال گذشته پس از دو دوره فرمانداری این مقام را ترک کرد و برای ریاست جمهوری نامزد شد و در نهایت تصمیم به کناره‌گیری گرفت و برای سنا نامزد شد.

کلرادو در سال‌های اخیر با جمهوری‌خواهان مهربان نبوده است. هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ با حدود ۵ درصد فاصله پیشتاز این ایالت شد. سپس در سال ۲۰۱۸ جارد پولیس فرماندار دموکرات با بیش از ۱۰ درصد فاصله برنده آخرین انتخابات مهم در این ایالت بود.

طبق نظرسنجی سایت «کوک پولیتیکال ریپورت»، در این رقابت گرایش تا حدودی به سمت نامزد دموکرات‌ها است. دموکرات‌ها نیز به این کرسی در کلرادو نیاز دارند.

ایالت آریزونا، گرایش به سمت فضانورد سابق ناسا

یورونیوز فارسی
دو نامزد انتخابات سنا در ایالت آریزونایورونیوز فارسی

آریزونا به‌عنوان نقطه‌ای روشن برای دموکرات‌ها ظهور کرده است. بایدن نیز طبق نظرسنجی‌ها رقابتی تنگاتنگ در این ایالت با ترامپ دارد، در حالیکه این ایالت در اغلب انتخابات با موج قرمز جمهوری‌خواهان همراه بوده است.

آگهی

این ایالت یکی از انگشت‌شمار ایالت‌هایی است که در تعیین اکثریت سنا و ساکن کاخ سفید نقش اساسی خواهد داشت. ترامپ در سال ۲۰۱۶ توانست با فاصله ۳ درصد پیشتاز این ایالت شود.

تا دو سال پیش دو کرسی سنا در آریزونا در اختیار جمهوری‌خواهان بود ضمن اینکه، این ایالت یک فرماندار جمهوری خواه نیز دارد. اما در سال ۲۰۱۸ یک کرسی از دو کرسی سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت و حال کرسی دوم نیز کمی متزلزل است.

مارتا مک‌سالی، سناتور جمهوری‌خواه در این ایالت در رقابت با مارک کلی فضانورد سابق برای تصاحب این کرسی قرار دارد. خانم مک‌سالی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا است که در سال ۲۰۱۸ رقابت را به نامزد دموکرات‌ها واگذار کرد اما با توجه به اینکه جان کایل، جمهوری‌خواه که پس از درگذشت مک‌کین جایگزین وی در سنای آمریکا شده بود از سمت خود کناره‌گیری کرد، به این ترتیب فرماندار آریزونا مارتا مک سالی را در این کرسی به‌طور موقت قرار داد.

آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که شهروندان این ایالت به سمت نامزد دموکرات‌ها بیشتر گرایش دارند.

آگهی

چاک کاولین، استراتژیک سیاسی جمهوری‌خواهان در آریزونا درباره کلی می‌گوید: «نخستین چیزی که باید در مورد آن صحبت کنم این است که کلی بهترین نامزد دموکرات‌ها برای مجلس سنا است.»

ایالت جورجیا؛ احتمال ابقای سناتور جمهوری‌خواه

یورونیوز
رقابت دو نامزد برای صندلی سنا در ایالت جورجیایورونیوز

دموکرات‌ها از سال ۲۰۰۰ در سنا یا رقابت‌های ریاست جمهوری در ایالت جورجیا پیروز نبوده‌اند.

دیوید پردو، سناتور جمهوری‌خواه ۷۰ ساله به دنبال دومین دوره حضور خود در سنا است. اما با جان اوسوف، دموکرات ۳۳ ساله که روزنامه‌نگار تحقیقی است مبازه می‌کند.

سناتور پردو، در رقابت‌های انتخاباتی سنا در سال ۲۰۱۸ با حدود ۸ درصد فاصله پیروز در این ایالت شد. رقابت در این ایالت طبق نظرسنجی‌ها بسیار تنگاتنگ است اما گرایش‌ها بیشتر به سمت ابقای سناتور جمهوری‌خواه است. اگر هیچ‌یک از نامزدها نتواند رای اکثریت را کسب کند انتخابات به دور دوم در ژانویه کشیده می‌شود.

آگهی

کرسی دوم ایالت جورجیا؛ انتخاباتی ویژه که شاید به دور دوم کشیده شود

یورونیوز
انتخابات ویژه برای کرسی دوم در ایالت جورجیایورونیوز

جورجیا یک کرسی دیگر نیز برای رقابت در انتخابات سنا دارد که برای آن انتخابات ویژه برگزار می‌شود چراکه پس از بازنشستگی جانی ایساکسون، سناتور جمهوری خواه در سال گذشته رقابت برای جانشینی وی آغاز شد. سناتور کلی لوفلر، ۴۹ ساله به‌طور موقت جای وی منصوب شد اما او برای حفظ صندلی خود مسیر دشواری پیش رو دارد. نظرسنجی‌ها درباره دومین کرسی جورجیا بسیار نزدیک است.

طبق قانون جورجیا، انتخابات عمومی ویژه در همان روز انتخابات دوره‌ای سنا برای کرسی خالی شده برگزار می‌شود. بر این اساس، انتخابات مقدماتی بین احزاب وجود ندارد، در عوض همه نامزدها صرف نظر از حزب خود در یک رای‌گیری قرار می‌گیرند. برچسب‌های حزب روی برگه‌های رای‌گیری چاپ می‌شود و اگر هیچ نامزدی بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، دو نفر نامزد برتر به دور دوم انتخابات که در تاریخ پنج ژانویه ۲۰۲۱ برگزار می‌شود، راه پیدا می‌کنند.

یکی از رقبای خانم لوفلر، هم حزبی او یعنی داگ کالینز است که در کارنامه خود نمایندگی چهار دور کنگره را ثبت کرده است و در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا یکی از مدافعان سرسخت ترامپ است. در همین حال رافائل وارنوک، رقیب دموکرات این دو نامزد و یک کشیش است.

ایالت مِین؛ سناتور جمهوری‌خواه با چهار دوره حضور در سنا در معرض تهدید

یورونیوز
رقابت در ایالت مینیورونیوز

سناتور سوزان کالینز، از حزب جمهوری‌خواه سابقه ۲۴ سال عضویت در مجلس سنا از ایالت مین را دارد. وی در سه دوره انتخابات اخیر با فاصله دو رقمی رقیب خود را پشت سر گذاشت. اما گویا سال ۲۰۲۰ برای وی متفاوت است. طبق نظرسنجی‌ها محبوبیت سناتور کالینز به شدت سقوط کرده است. او اکنون باید با سارا گیدئون، نامزد دموکرات‌ها رقابت کند و در نظرسنجی‌ها رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

آگهی

جانت میلز، فرماندار دموکرات در سال ۲۰۱۸ در این ایالت انتخاب شد و آنگوس کینگ سناتور مستقل که با حزب دموکرات در سنا همکاری می‌کند دو سال پیش در این ایالت پیروز شد. هیلاری کلینتون نیز در سال ۲۰۱۶ توانست با ۳ درصد بیشتر پیشتاز در این ایالت شود.

کارولینای شمالی، رقابت تنگاتنگ در میانه برخی رسوایی‌ها

یورونیوز
رقابت دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات برای کرسی سنای آمریکایورونیوز

رقابت برای تصاحب کرسی سنا در ایالت کارولینای شمالی یک رقابت رسوا شده است. اما آیا رای‌دهندگان به آن اهمیتی می‌دهند؟ کال کانینگهام، متاهل دارای دو فرزند اخیرا اعتراف کرده است برای زنی که همسرش نیست پیام‌های عاشقانه ارسال کرده است. با این حال رقیب او سناتور تام تلیس است که از سال ۲۰۱۵ این کرسی مجلس سنا را در اختیار دارد. تلیس همین موضوع را دست گرفته است و در یک مصاحبه درباره رقیب خود گفت: «او اعتماد ما را از بین برده است. اکنون می‌دانیم که او نسبت به خانواده و رای‌دهندگانش صادق نبوده است.» اما کانینگهام تلاش دارد روی مواردی مانند مراقبت‌های بهداشتی در این ایالت تمرکز کند و آن را به چالش بکشد.

وضعیت رقابت این دو نامزد در نظرسنجی‌ها بسیار تنگاتنگ است اما در چند نظرسنجی کال کانینگهام با درصد بسیار اندکی پیشتاز بوده است. با این حال نظرسنجی‌ها نمی‌توانند برنده احتمالی این رقابت را مشخص کنند.

ایالت آیووا؛ رقابت شانه به شانه دو زن

یورونیوز
رقابت در ایالت آیووا برای تصاحب کرسی سنا بسیار نزدیک استیورونیوز

برتری ۱۰ درصدی ترامپ در سال ۲۰۱۶ نسبت به هیلاری کلینتون در ایالت آیووا یکی از برگ برنده‌های او بود. اما چهار سال پس از آن انتخابات، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد رقابت‌های ریاست جمهوری و سنا در این ایالت می‌تواند رقابتی باشد.

آگهی

جونی ارنست، سناتور جمهوری‌خواه در انتخابات سال ۲۰۱۴ توانست برای نخستین بار این کرسی را با اختلاف ۸ درصدی تصاحب کند. این سناتور جمهوری‌خواه در این دوره با ترزا گرینفیلد، نامزد دموکرات‌ها رقابت می‌کند. نتایج نظرسنجی‌ها رقابت شانه به شانه این دو زن را نشان می‌دهد که هر دو در مزارع بزرگ شده‌اند.

ایالت میشیگان؛ ترس دموکرات‌ها از یک اتفاق غیر منتظره

یورونیوز فارسی
میشیگان ایالتی که دموکرات‌ها می‌خواهند صندلی سنا در آن را حفظ کنندیورونیوز فارسی

یک شگفتی قرمز در ایالت میشیگان ممکن است رخ دهد. گری پیترز، سناتور دموکرات در ایالت میشیگان که سال ۲۰۱۶ ترامپ در آن پیروز شد، با نامزد جمهوری‌خواهان رقابت می‌کند.

جان جیمز، سرباز، تاجر و نامزد جمهوری‌خواهان امیدوار است که بتواند سناتور دموکرات را کنار بزند. جمهوری‌خواهان امید دارند، او با شکست رقیب دموکراتش بتواند دومین سیاه‌پوست جمهوری‌خواه در مجلس سنا باشد. با این حال امید دموکرات‌ها در این ایالت به مشارکت بالای آمریکایی‌های آفریقایی تبار بستگی دارد. پیترز ۶۱ ساله در تلاش است تا صندلی خود را برای دور دوم نمایندگی مجلس سنا حفظ کند.

گرچه در نظرسنجی‌ها پیترز نسبت به جونز پیش است اما پیش‌بینی می‌شود یک نبرد رقابتی جدی بین این دو نامزد برقرار شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راه دشوار دموکرات‌های آمریکا برای کسب اکثریت در مجلس سنا

پیشروی نسبی جمهوریخواهان در نبرد تنگاتنگ بر سر کرسی‌های سنای آمریکا

کالج الکترال چیست و چگونه می‌تواند نامزد بازنده رای مردمی در آمریکا را برنده انتخابات کند؟