سنای آمریکا؛ کامالا هریس فردا استعفا می‌دهد

Kamala Harris
Kamala Harris Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کامالا هریس روز دوشنبه از سمت خود به عنوان سناتور ایالت کالیفرنیا استعفا می‌دهد و دو روز بعد به صورت رسمی کار خود را به عنوان معاون رئيس جمهوری آمریکا آغاز می‌کند.

آگهی

کامالا هریس، معاون جو بایدن، روز دوشنبه ۱۸ ژانویه رسما از سمت خود در مجلس سنای آمریکا استعفا خواهد داد.

به گفته یکی از دستیاران خانم هریس، معاون رئيس جمهوری منتخب بعد از چهار سال به کار خود در مجلس سنا پایان می‌دهد. این اقدام او دو روز پیش از آغاز کار وی در دولت آمریکا به عنوان نخستین زن، نخستین رنگین‌پوست و نخستین فرد با ریشه آسیایی به عنوان معاون رئيس جمهوری ایالات متحده خواهد بود.

خانم هریس که ۵۷ سال دارد از مادری هندی و پدری جامائيکایی متولد شده است. پدر و مادر کامالا بسیار زود از یکدیگر جدا شده و کامالا با مادرش که یک هندو بود زندگی و رشد کرده است.

دستیاران هریس می‌گویند او روند اداری استعفا را آغاز کرده و این تصمیم خود را به اطلاع فرماندار کالیفرنیا نیز رسانده است.

 مسیر رشد برای هریس بسیار سریع پیش رفت. او در نوامبر سال ۲۰۱۶ موفق شد در انتخابات پیروز شود و در ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان نماینده مردم ایالت کالیفرنیا در مجلس سنا حاضر شد. هریس پیش از آن دادستان کل ایالت کالیفرنیا بود. او حالا بعد از ۴ سال به عنوان نخستین زن در تاریخ ایالات متحده آمریکا به عنوان معاون رئیس جمهوری وارد کاخ سفید می‌شود.

گاوین نیوسام، فرماندار ایالت کالیفرنیا پیشتر اعلام کرده که الکس پادیلا را به عنوان جانشین هریس به مجلس سنا معرفی می‌کند. آقای پادیلا که اصالت مکزیکی دارد، نخستین لاتین تباری خواهد بود که به عنوان سناتور ایالت کالیفرنیا راهی مجلس سنا می‌شود. پادیلا البته در سال ۲۰۲۲ کار دشواری  برای حفظ این کرسی خواهد داشت و باید در انتخابات مجلس سنا در معرض آرای عمومی قرار گیرد.

معرفی الکس پادیلا هم از موضوعاتی بود که به شدت فرماندار کالیفرنیا بر سر انتخاب آن تحت فشار بود. بسیاری در این ایالت از نیوسام خواسته بودند یک زن یا یک سیاه‌پوست را به جای کامالا هریس به مجلس سنا بفرستد، اما در نهایت آقای فرماندار تصمیم گرفت پادیلای مکزیکی تبار که والدین او آشپز و نظافت‌چی بودند را برای این صندلی برگزیند.

پادیلا که ۴۷ سال دارد می‌گوید به داشتن پدر و مادرش افتخار می‌کند. او لیسانس خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه ام آی تی گرفته و در ۲۶ سالگی به عضویت شورای شهر لس‌آنجلس در آمد و در ادامه به عنوان جوان‌ترین رئيس شورای شهر تاریخ این شهر در ایالت کالیفرنیا برگزیده شد.

پادیلا قرار است بر صندلی زنی تکیه بزند که خود تاریخ‌سازی‌های بسیاری کرده است. خانم هریس نخستین زن سیاه‌پوستی بود که از ایالت کالیفرنیا به مجلس سنا رسید و حالا پس از او نخستین لاتین تبار هم از همین ایالت به سنا و واشنگتن می‌رود.

دموکرات‌ها نوامبر و ژانویه رویایی را پشت سر گذاشتند. آنها پس از آنکه توانستند دونالد ترامپ را کاخ سفید خارج کنند، در مجلس سنا هم اکثریت جمهوری‌خواه را به چالش کشیدند. با برگزاری دور دوم انتخابات مجلس سنا و تعیین تکلیف دو کرسی باقی‌مانده ایالت جورجیا دموکرات‌ها توانستند پیروزی‌های خود را تکمیل کنند و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶ اکثریت (با احتساب رای کامالا هریس بعنوان رئیس سنا) مجلس سنا را نیز به خود اختصاص دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس اقلیت دموکرات‌ها در سنای آمریکا: حمله‌کنندگان به کنگره تروریست‌های داخلی بودند

هر دو کرسی سنای جورجیا‌ از آن دموکرات‌ها شد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند