همزمان با تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، ناو هواپیمابر آمریکایی نیمیتز از خلیج فارس خارج می‌شود

the aircraft carrier USS Nimitz in the Arabian Sea, Friday Nov. 27, 2020
the aircraft carrier USS Nimitz in the Arabian Sea, Friday Nov. 27, 2020 Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک افسر نظامی آمریکایی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده نشانه‌هایی دارد که ایران در حال آمده شدن برای انجام حملات احتمالی به اهدافی مرتبط با آمریکا یا متحدانش در عراق یا سایر نقاط خاورمیانه است.

آگهی

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر نیمیتز را به خانه می‌فرستد. اقدامی که باعث کاهش قدرت نظامی آمریکا در منطقه در میان افزایش تنش‌ها با ایران در روزهای گذشته ارزیابی می شود. نیمیتز تنها ناو هواپیمابر ایالات متحده در خاومیانه است.

کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه از اتخاذ چنین تصمیمی یک روز پس از آن خبر داد که بمب‌افکن‌های «بی‌۵۲» از ایالات متحده به خلیج فارس بدون توقف در پرواز بودند. مقامات نظامی ایالات متحده گفته‌ اند که این پروازها هشدار به ایران در آستانه نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در ارتباط با هر گونه حمله احتمالی به نیروها یا منافع آمریکا در منطقه است.

بازگشت ناو هواپیمابر نیمیتز به خانه با این ایده که برای ایجاد یک نیروی بازدارنده در برابر تهدیدات ایران به نمایش قدرت نیاز است، مغایرت دارد. این تصمیم ممکن است نشان دهنده شکاف در تشکیلات دفاعی آمریکا بر سر ارزیابی از میزان جدیت تهدید‌های ایران برای حمله به نیروها ومنافع آمریکا در منطقه در روزهای پایان دولت دونالد ترامپ باشد. با این حال میلر در اعلام تصمیم بازگرداندن نیمیتز به خانه هیچ اشاره ای به ایران نکرده است.

در اوایل هفته جاری، یک افسر نظامی آمریکایی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده نشانه‌هایی دارد که ایران در حال آمده شدن برای انجام حملات احتمالی به اهدافی مرتبط با آمریکا یا متحدانش در عراق یا سایر نقاط خاورمیانه است. این افسر که نامش فاش نشده همچنین افزوده است که دلیل اعزام دو بمب‌افکن «بی‌۵۲» به خلیج فارس همین موضوع بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایلات متحده آمریکا در روزهای گذشته به ایران هشدار داد که اگر یک آمریکایی در منطقه کشته شود، ایران را مسئول آن خواهد دانست.

نگرانی‌های آمریکا از احتمال انتقام‌گیری تهران با نزدیک شدن به سوم ژانویه، نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی به دست واشنگتن، افزایش یافته است.

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی در سال گذشته، ایران پایگاه نظامی الاسد آمریکا در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد که تلفاتی به همراه نداشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنها ناو هواپیمابر آمریکایی حاضر در خلیج فارس به خانه برمی‌گردد

فرمانده سپاه: هر اقدام دشمن، با پاسخ قاطع و مستحکم ما رو‌به‌رو خواهد شد

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد