Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنها ناو هواپیمابر آمریکایی حاضر در خلیج فارس به خانه برمی‌گردد

ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز آمریکا
ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشت این شناور نظامی آمریکا از مأموریت نشانه مماشات با ایران است، تأکید کرد: «وزیر هنگام تأیید بازگشت این ناو هواپیمابر، فضای ژئواستراتژیک موجود را در ذهن داشته است.»

آگهی

آمریکا از عزیمت ناو هواپیمابر آمریکایی یواس‌اس نیمیتز از خلیج فارس پس از ۹ ماه استقرار در این پهنه آبی خبر داد، تصمیمی که احتمالا نشانگر تمایل واشنگتن به مماشات با ایران پس از ماه‌ها تنش است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون با اعلام این خبر گفت که گروه هوابرد نیمیتز از «منطقه عملیاتی تحت مسئولیت سنتکام» خارج می‌شود. سنتکام یا فرماندهی مرکزی، ستاد فرماندهی کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جان کربی که روز سه شنبه دوم فوریه (۱۴ بهمن) در یک نشست مطبوعاتی سخن می‌گفت، افزود: «نظر لوید آستین (وزیر دفاع آمریکا) این است که ما در خاورمیانه به اندازه كافی حضور نیرومندی داریم و می‌توانیم به هر حمله‌ای پاسخ دهیم.»

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشت این شناور نظامی آمریکا از مأموریت نشانه مماشات با ایران است، تأکید کرد: «وزیر هنگام تأیید بازگشت این ناو هواپیمابر، فضای ژئواستراتژیک موجود را در ذهن داشته است.»

وی با این حال افزود که دلیل صدور دستور بازگشت ناو یواس‌اس نیمیتز، طولانی شدن مدت این استقرار و نیاز به تعمیر و نگهداری آن نیز بوده است.

سخنگوی پنتاگون به این پرسش که آیا ناو هواپیمابر دیگری جایگزین نیمیتز در خلیج‌ فارس خواهد شد یا نه، پاسخ دقیقی نداد و تنها گفت: «ما دائماً سطح تهدید را ارزیابی کرده و همواره سعی می‌کنیم به هر تهدیدی با ظرفیت‌های متناسب پاسخ بدهیم.»

نیمیتز در واقع در حال تکمیل یک مأموریت طولانی و استثنایی ۲۷۰ روزه است که ابتدا در منطقه اصلی استقرارش در اقیانوس آرام آغاز شد و سپس به خاورمیانه رسید. این کشتی تنها ناو هواپیمابر آمریکایی حاضر در خلیج فارس است. نیمیتز در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ به منطقه اعزام شده بود تا تحرکات ایران را نظارت کند و این کشور را از هرگونه حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه باز دارد.

کریستوفر میلر، سرپرست پیشین وزارت دفاع آمریکا در آخرین روزهای دولت دونالد ترامپ، در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰، دستور بازگشت نیمیتز را صادر کرده بود اما چهار روز پس از آن، به دلیل وجود آنچه وی «تهدید ایران» می‌نامید، دستور خود را لغو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همزمان با تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، ناو هواپیمابر آمریکایی نیمیتز از خلیج فارس خارج می‌شود

ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا به خلیج فارس بازمی‌گردد

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی