چهار سال و نیم پس از کودتای نافرجام؛ دادگاه ترکیه ۹۲ نفر را به حبس ابد محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درگیری‌های خیابانی مرتبط با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در آنکارا، پایتخت ترکیه
درگیری‌های خیابانی مرتبط با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در آنکارا، پایتخت ترکیه   -   کپی رایت  AP Photo

دادگاه ترکیه روز چهارشنبه ۹۲ متهم از جمله یک مقام ارشد ارتش این کشور را به جرم ایفای نقش در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به حبس ابد محکوم کرد.

خبرگزاری دولتی آناتولی با اعلام این خبر تایید کرد که حکم حبس ابد ۱۲ تن از این محکومان که برخی از آنها فرماندهان نیروی زمینی ارتش ترکیه هستند، با قید عدم آزادی مشروط صادر شده است.

در همین حال، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه به آناتولی گفته که حدود ۲۹۲ هزار نفر تاکنون به اتهام ارتباط با فتح الله گولن بازداشت شده‌اند كه تقریباً ۱۰۰ هزار نفر آنها هنوز محاکمه نشده‌اند.

در پی وقوع کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، دولت ترکیه فتح الله گولن، مبلغ اسلامی ساکن آمریکا را مسئول تحریک کودتاچیان معرفی کرد؛ اتهامی که همواره از سوی آقای گولن رد شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طی حدود چهار سال و نیمی که از وقوع این کودتای نافرجام می‌گذرد، حدود ۱۵۰ هزار کارمند دولت به اتهام مشارکت در کودتا اخراج یا از کار معلق شده‌اند. همچنین دادگاه ترکیه تاکنون بیش از دو هزار و ۵۰۰ حکم حبس ابد برای افراد متهم به دست داشتن در کودتا صادر کرده و به گفته وزارت دفاع این کشور بیست هزار و ۸۳۳ نفر از اعضای ارتش ترکیه نیز اخراج شده‌اند.