توافق پسابرکسیت بریتانیا و اتحادیه اروپا؛ ایرلند نفس راحتی کشید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
استقبال ایرلند از  توافق پسابرکسیت
استقبال ایرلند از توافق پسابرکسیت   -  کپی رایت  AP Photo

ایرلند ضمن استقبال از توافق تجاری بدست آمده میان بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر روابط تجاری میان دو طرف پس از پایان دوره انتقالی برکسیت استقبال کرد و خواستار کاهش تبعات منفی آن تا حد ممکن شد.

مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند شامگاه پنجشنبه در واکنش به توافقی که در پی شش ماه مذاکره سخت و نفس‌گیر برای تعیین ساز و کار روابط و مراودات تجاری میان بروکسل و لندن بدست آمد آنرا تسکین دهنده خواند و گفت که این توافق کم‌ ضررترین نسخه ممکن از برکسیت و بسیار بهتر از برکسیت بدون توافق است.

ایرلند، کشوری در همسایگی بریتانیا که عضو اتحادیه اروپا است همواره یک بازیگر بسیار مهم در گفتگوهای دشوار چهارساله پیش از اجرایی شدن برکسیت بوده و عمده اختلافات میان بروکسل و لندن نیز بر سر چگونگی مراودات از این منشا گرفته است.

ایرلند از یک سو در پی حفظ جایگاه بخش کشاورزی و دامداری و دور نگه نداشتن این بخش از تبعات منفی اجرای برکسیت بود و از سوی دیگر تلاش داشت تا در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از ایجاد حصار و موانع سخت فیزیکی در مرز خود را با ایرلند شمالی که جز خاک بریتانیا محسوب می شود، جلوگیری کند.

وجود چنین موانعی می‌توانست ضمن به مخاطره انداختن آینده شغلی و تحمیل تعرفه‌های گمرکی، مشکلاتی در تردد آزادانه ساکنان شبه جزیره ایرلند ایجاد و حتی وضعیت ثبات و امنیت در این منطقه را خدشه دار کند.

میایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که برای کشورش چیزی به نام برکسیت خوب وجود ندارد اما به اعتقاد وی توافق بدست آمده میان لندن و بروکسل نسخه‌ای از برکسیت است که حداقلِ بدی را دارد.

شرکت‌های ایرلندی پس از رای مردم بریتانیا به برکسیت از سال ۲۰۱۶ تلاش کردند با تنوع بخشی به بازار، تجارت با بریتانیا را تا میزان ۹ درصد کل صادرات کالا به کشور همسایه کاهش دهند؛ این در حالیست که بریتانیا همچنان مقصد یک سوم صادرات مواد غذایی و کشاورزی ایرلند است.

اگر بریتانیا اتحادیه اروپا را با شرایط سازمان تجارت جهانی ترک می‌کرد، این بخش، یعنی صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی با تعرفه‌های سنگین روبرو می‌شد.

در این صورت بخش دامداری و صنعت بزرگ تولید گوشت گاو در ایرلند که تقریبا نیمی از تولیدات خود را به بریتانیا صادر می‌کند مشمول تعرفه‌ای ۷۲ درصدی می‌شد.

ایرلند بودجه خود را برای سال ۲۰۲۱ با فرض شکست در مذاکرات تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا بسته بود. وزیر دارایی ایرلند در زمان تنظیم بودجه گفته بود که حصول یک توافق می‌تواند ۳ تا ۴ درصد به محدوده پیش بینی شده برای تولید ناخالص داخلی اضافه کند.

اتاق مشترک تجارت ایرلند-انگلیس نیز در در بیانیه‌ای اعلام کرد که «شرکت‌ها و صاحبان مشاغل در ایرلند و سراسر بریتانیا می توانند امروز نفس راحتی بکشند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید