Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا در نشست شورای امنیت: تسلیم شگرد خطرناک ایران برای کاهش فشارها نشوید

شورای امنیت سازمان ملل متحد (عکس از آرشیو)
شورای امنیت سازمان ملل متحد (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل گفت که اگر ایران به دنبال رهایی از تحریم های هسته‌ای است باید جدیت خود در تغییر اساسی رفتارش را نشان دهد.

آگهی

ریچارد میلز، معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نشست دوره ای شورای امنیت این سازمان برای بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ از دیگر اعضای این نهاد خواست تا در برابر «شگرد خطرناک» ایران به کاهش فشارهای اقتصادی علیه تهران تن ندهند.

معاون نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل بسیاری از اعضای شورای امنیت را متهم کرد که محدودیت های وضع شده علیه ایران را نادیده گرفته اند. وی عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد را تهدیدی برای «اعتبار» این شورا ارزیابی کرد. ریچارد میلز افزود که اگر ایران به دنبال رهایی از تحریم های هسته ای است باید جدیت خود در تغییر اساسی رفتارش را نشان دهد.

معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل بر لزوم مذاکره تهران بر سر فعالیت های هسته ای، تولید موشک های بالستیک، حمایت از تروریسم، بازداشت شهروندان ایرانی و دیگر فعالیت های «بی ثبات کننده» ایران در منطقه تاکید کرد.

جلسه دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد هر شش ماه یک بار برای بررسی نحوه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا و توافق هسته ای ایران تشکیل می شود. جلسه روز سه شنبه به دلیل همه گیری ویروس کرونا به صورت مجازی و از طریق تماس ویدئویی نمایندگان کشورهای مختلف برگزار شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

معاون دبیرکل سازمان ملل: برجام نشان داد که راهی برای حل مساله هسته‌ای ایران وجود دارد

روزمری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل ملل متحد در این نشست گفت برجام نشان داده است که گفتگو و دیپلماسی با حمایت همه جانبه شورای امنیت می تواند مسیری برای حل مساله فعالیت های هسته ای ایران ایجاد کند.

او از همه طرف ها در منطقه خاورمیانه خواست که از هر اقدامی که می تواند منجر به افزایش تنش شود پرهیز کنند. 

معاون دبیرکل سازمان ملل ملل متحد از خروج آمریکا از برجام و گام هایی که ایران برای کاهش تعهدات هسته ای خود برداشته است ابراز تاسف کرد. وی تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست. 

تخت روانچی: خسارت‌هایی که آمریکا به ایران زده غیرقابل بازگشت است

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز در این نشست آمریکا را به اذیت و آزار شرکای تجاری ایران و اعمال فشار بر آنها متهم کرد. او خسارت هایی را که خروج آمریکا و تحریم های واشنگتن به ایران وارد کرده است «غیر قابل بازگشت» توصیف کرد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت که آمریکا «جنگی تمام عیار» را با ابزارهای اقتصادی علیه تهران پیش می برد. وی از مشکل ایران برای تامین داروها برای بیماران همزمان با همه گیری بیماری «کووید ۱۹» سخن گفت.

مجید تخت روانچی افزود که آمریکا به «تروریسم اقتصادی» علیه ایران روی آورده است. وی در بخشی از سخنان خود حمله آمریکا به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در عراق را «غیرقانونی» توصیف کرد. او همچنین اسرائیل را به ترور محسن فخری زاده، مقام عالی رتبه وزارت دفاع ایران متهم کرد.

چین: آمریکا سریع و بی قید و شرط به برجام بازگردد

گنگ شوانگ، نماینده چین در سازمان ملل متحد در جلسه روز سه شنبه در سخنانی ضمن رد موضع آمریکا درباره بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران بر لزوم بازگشت سریع و «بی قید و شرط» آمریکا به برجام تاکید کرد.

وی همچنین گفت که پکن با از سرگیری مذاکرات درباره مفاد توافق هسته ای ایران مخالف است.

بریتانیا: از تاثیر خروج آمریکا از برجام بر ایران و ایرانیان آگاهیم

باربارا وودوارد، نماینده دائم بریتانیا در سازمان ملل در جلسه مجازی روز سه شنبه شورای امنیت بر پایبندی لندن به برجام تاکید کرد. وی ضمن ابراز تاسف مجدد از خروج آمریکا از توافق هسته ای با تهران گفت که کشورش از تاثیر این تصمیم بر ایران و مردم این کشور آگاه است. 

او از انتقادهای اخیر ایران از تروئیکای اروپایی ابراز تاسف کرد. نماینده دائم بریتانیا در سازمان ملل همچنین گفت که گام های ایران پس از خروج آمریکا از برجام به طور جدی مزایای این توافق را زیر سوال برده است. 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که آمریکا سال آینده میلادی به توافق هسته ای با ایران بازگردد. 

آلمان: ایران به تعهدات برجامی خود بار دیگر پایبند باشد

کریستوف هاسگن، نماینده دائم آلمان در سازمان ملل متحد نیز در جلسه روز سه شنبه بر تعهد سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام به این توافق تاکید کرد. او در عین حال از لزوم پایبندی مجدد و هرچه سریعتر ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای سخن گفت. 

نماینده دائم آلمان در سازمان ملل متحد همچنین از طرح ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته تر در تاسیسات هسته ای نطنز ابراز نگرانی کرد. وی افزود که از نظر برلین ساخت موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای با برحام مغایرت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش آلمان و بریتانیا به نشست برجام: ایران آخرین فرصتش را نسوزاند

نشست وزیران کشورهای عضو برجام؛ طرف‌ها بر لزوم حفظ و اجرای توافق هسته‌ای تاکید کردند

سناتور جمهوریخواه: برای عدم بازگشت آمریکا به برجام تمام تلاشم را می‌کنم