Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار اتحادیه اروپا نسبت به «وضعیت نگران کننده» هزاران پناهجو در بوسنی

پناهجویان در حال گریز از بوسنی
پناهجویان در حال گریز از بوسنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کمیسیون اتحادیه اروپا نسبت به وضعیت نگران کننده هزاران پناهجوی گرفتار در بوسنی و هرزگوین به مقامات دولتی هشداردادند.

آگهی

دوشنبه اتحادیه اروپا درباره «وضعیت نگران کننده مهاجران» در کشور بوسنی و هرزگوین به دولت این کشور هشدارداد.

اتحادیه اروپا با توجه به آغاز زمستان از رقبای سیاسی در بوسنی وهرزگوین خواست تا به اختلافات خود پایان بدهند چرا که هزاران پناهجو در این کشور با «شروع روزهای سرد زمستان همچنان بدون سرپناه هستند.»

سه کمیسیون اتحادیه اروپا شامل کمیسیون‌های «سیاست خارجی، مهاجرت و برنامه الحاق و گسترش» در بیانیه مشترکی وضعیت مهاجران در بوسنی وهرزگوین را اسفبار و نگران کننده خواندند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، در سالهای اخیر بوسنی به دلیل مدیریت نادرست در زمینه سیاست های مهاجرتی، زندگی بسیاری از کسانی را که از جنگ و فقر فرار کرده اند، درخطر قرارداده است.

اتحادیه اروپا و سازمان های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل بارها در این زمینه به دولتمداران بوسنیایی هشدار داده و از این کشور انتقادکرده اند. بوسنی و هرزگوین کشور فقیر حوزه بالکان و بخشی از یوگسلاوی سابق، یکی از نامزدهای عضویت در اتحادیه اروپا نیز است. هنوز پس از نزدیک به ۳۰ سال این کشور تحت تاثیرجنگ های مرگبار بالکان قراردارد. مشکل اصلی در این کشور عدم توافق میان بوسنیایی‌ها و صرب تباران خصوصا در شمال و شمال غربی این کشور است.

در اردوگاه‌هایی که در شمال این کشور قراردارند، هزاران پناهجو در چادر و یا ساختمانهای متروکه بدون هیچگونه امکاناتی به سختی زندگی می‌کنند. هرچند شرایط مهاجران اسفبار است اما اتحادیه اروپا نگران است که با بسته شدن یک اردوگاه در شمال غربی شهر ووچیاک اوضاع بدترشود.

در بیانیه مشترک کمیسیون‌های اتحادیه اروپا آمده است که «وضعیت بیش از ۳۳۰۰ پناهجو که در اردوگاه لیپا اقامت دارند با عدم رسیدگی و بستن درهای اردوگاه، از این هم بدترخواهدشد.»

اردوگاه لیپا تنها برای مقابله شیوع ویروس کرونا در تابستان به عنوان زیرساختی موقت تحت بهره برداری قرارگرفت.

بوسنی فاقد سیاست یکپارچه در مورد مهاجران است. بخش تحت کنترل صربها از پذیرش هرگونه حمایت ازسیاست‌های مهاجرتی خودداری می کند و به این ترتیب وضعیت هزاران پناهجو که در این منطقه بوسنی گرفتارشدند، نگران کننده شده است.

پناهجویان عمدتا پیاده از مسیرهای کوهستانی از بوسنی عبور کرده به کرواسی می روند تا از آنجا بتوانند وارد اتریش و نهایتا آلمان شوند تا درخواست پناهندگی کنند و یا اینکه با عبور از کرواسی و سپس اسلوونی و به ایتالیا می روند تا از طریق رشته کوه های آلپ در غرب این کشور، خود را به فرانسه رسانده و بتوانند با عبور از کانال مانش به بریتانیا بروند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشونت علیه مهاجران در مرز کرواسی با بوسنی؛ اتحادیه اروپا از زاگرب توضیح خواست

شورش علیه اتباع سوری پس از آزار جنسی یک دختر هفت ساله در ترکیه؛ دولت معترضان را به آرامش فراخواند

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند