Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت علیه مهاجران در مرز کرواسی با بوسنی؛ اتحادیه اروپا از زاگرب توضیح خواست

مهاجران در نزدیکی مرز کرواسی و بوسنی و هرزگوین در سال ۲۰۱۹
مهاجران در نزدیکی مرز کرواسی و بوسنی و هرزگوین در سال ۲۰۱۹ Copyright آسوشیتدپرسKemal Softic
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا همزمان با مطرح شدن ادعاهای مربوط به سوءاستفاده و خشونت علیه مهاجران در مرز کرواسی با بوسنی و هرزگوین از زاگرب خواسته است در این زمینه همکاری کند.

آگهی

اتحادیه اروپا همزمان با مطرح شدن ادعاهای مربوط به سوءاستفاده و خشونت علیه مهاجران در مرز کرواسی با بوسنی و هرزگوین از کرواسی خواست در این زمینه همکاری کند.

این در حالی است که یک نماینده پارلمان اتحادیه اروپا، این اتحادیه را متهم کرد با وجود آگاهی از اتهام‌های مربوط به سوءاستفاده و خشونت، برای امنیت مرزی همچنان به کرواسی بودجه می‌دهد. بازرس ویژه اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این ادعاها را بررسی خواهد کرد.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در نامه رسمی که به رویت یورونیوز نیز رسیده است به داور بوژینوویچ، وزیر کشور کرواسی گفت: «من درباره وضعیت مرزهای کرواسی و بوسنی و هرزگوین و شرایط ساز و کار نظارت مستقل این نامه را برای شما ارسال می‌کنم.»

نهادهای جامعه مدنی به نظارت و ارائه گزارش‌هایی درباره باز پس زدن و خشونت جدی علیه مهاجرانی که در مرز بازداشت می‌شود ادامه می‌دهند که بسیار نگران‌کننده است
یلوا یوهانسون
کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا

در این نامه همچنین آمده‌ است: «نهادهای جامعه مدنی به نظارت و ارائه گزارش‌هایی درباره باز پس زدن و خشونت جدی علیه مهاجرانی که در مرز بازداشت می‌شود ادامه می‌دهند که بسیار نگران‌کننده است.»

کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در این نامه تاکید کرده که می‌داند وزیر کشور کرواسی در حال انجام اقدام‌های مربوطه برای حصول اطمینان کامل از رعایت حقوق اساسی مهاجران و پناهجویان است.

شکایت عفو بین‌الملل به دفتر بازرسی اتحادیه اروپا

دفتر بازرسی اتحادیه اروپا اعلام کرد که تحقیقات پس از گزارش سازمان عفو بین‌المللی درباره ضرب و جرح، تازیانه و آزار جنسی مهاجرانی که در تلاش برای عبور از مرز کرواسی بودند آغاز شده است.

سازمان عفو بین‌المللی طی شکایتی اعلام کرد که تلفن‌های همراه مهاجران تخریب و وسایل شخصی آن‌ها دزدیده شده و افراد مجبور به راه رفتن در میان برف یا بسترهای رودخانه‌های یخ زده شده‌اند.

گزارش‌های مشابهی از خشونت در مرزهای کشورهای بالکان علیه پناهجویان از جمله در مجارستان، رومانی و یونان گزارش شده است. مهاجرانی که مسیر بالکان را برای مهاجرت و درخواست پناهندگی در اتحادیه اروپا انتخاب می‌کنند باید از کشورهایی مانند کرواسی، بوسنی و هرزگوین و صربستان عبور کنند.

آسوشیتدپرس
پناهجویان در بوسنیآسوشیتدپرس

سوال‌هایی ساده

از سوی دیگر بازرسان درباره هزینه‌ای که کمیسیون اروپا برای مدیریت مرز به مقام‌های کرواسی داده است تحقیق می‌کنند.

امیلی اوریلی، نماینده دفتر بازرسی اروپا به یورونیوز گفت: «سوالات ما بسیار ساده و تقریبا روزنامه‌نگاری است: که، کی، کجا، چه، چرا، چگونه.»

وی افزود: «ما توانایی بازرسی اسناد، تجزیه و تحلیل پاسخ کمیسیون را که باید تا ژانویه ارسال شود، داریم و آن را به شاکی [عفو بین‌الملل] منتقل می‌کنیم.»

نادیده گرفتن شواهد؟

طبق گفته کلر داری نماینده ایرلندی پارلمان اروپا، اتحادیه اروپا از خشونت‌ها اطلاع دارد و با این وجود اختصاص بودجه به کرواسی را ادامه می‌دهد. دالی معتقد است که «این باعث می‌شود این اتحادیه به اندازه کسانیکه این کارهای شنیع را انجام می‌دهند مسئول باشد.»

دالی، اتحادیه اروپا را به نادیده گرفتن مدارک جمع‌آوری شده از سوی سازمان‌هایی که وضعیت در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا را کنترل می‌کنند متهم و تاکید کرد که آن‌ها هیچ ساز و کار نظارتی برای اطمینان از رعایت حقوق بشر ایجاد نکرده‌اند.

بخشی از حقوق نیروهای پلیس کرواسی از سوی اتحادیه اروپا پرداخت می‌شود. بنابراین مهم است که اطمینان حاصل شود که کمیسیون اجازه می‌دهد تا از بودجه خود بدون درخواست برای احترام به حقوق بشر استفاده شود
ایو گدی
رئیس عفو بین‌الملل در نهادهای اروپایی

ایو گدی رئیس عفو بین‌الملل در نهادهای اروپایی گفت: «بخشی از حقوق نیروهای پلیس کرواسی از سوی اتحادیه اروپا پرداخت می‌شود. بنابراین مهم است که اطمینان حاصل شود که کمیسیون اجازه می‌دهد تا از بودجه خود بدون درخواست برای احترام به حقوق بشر استفاده شود.»

یورونیوز برای پاسخ به این ادعا با کمیسیون اروپا تماس گرفت. یک منبع آگاه گفت: «پیگیری‌های قابل توجهی در این مورد از سوی کمیسیون انجام شده است.»

در نامه یوهانسون همچنین آمده است که کمیسیون قصد دارد سفری به کرواسی انجام دهد.

دفتر بازرسی اروپا انتظار دارد تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ پاسخ رسمی کمیسیون را دریافت کند. در این نامه باید توضیح داده شود که کمیسیون چگونه اطمینان می‌دهد که عملیات مدیریت مرز با توجه به بودجه اتحادیه اروپا که پرداخت می‌شود، طبق احترام به حقوق اساسی باشد.

بازرس اروپا به موارد سوء مدیریت صورت گرفته از سوی نهادهای اروپایی رسیدگی می‌کند. بازرس باید مستقل و بی‌طرف باشد و به دنبال مداخله سازنده با نهادهای مورد تحقیق است. اگر تلاش برای مصالحه به نتیجه نرسید، بازرس می‌تواند گزارشی را به پارلمان اروپا ارائه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان حقوق بشر اروپا کرواسی را به‌دلیل کشته شدن کودک افغان در مرز به پرداخت ۵۶هزار یورو محکوم کرد

درز سند ترسیم دوباره مرزها در بالکان و سکوت اتحادیه اروپا؛ آیا بوسنی چندپاره می‌شود؟

«هزاران مهاجر» بی‌پناه در زمستان بوسنی؛ اتحادیه اروپا هشدار داد