Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بوسنی‌ و هرزگوین؛ آخر خط مهاجران

بوسنی‌ و هرزگوین؛ آخر خط مهاجران
Copyright EURONEWS
Copyright EURONEWS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بوسنی‌ و هرزگوین این روزها به آخر خط مهاجرانی بدل شده که می‌خواهند خودشان را به اتحادیه اروپا برسانند، مقصدی که حالا رسیدن به آن دشوارتر از همیشه شده است. گزارش آنالیز بورجس، خبرنگار یورونیوز را بخوانید.

آگهی

مهاجرت بحث و موضوع مهم این روزها در سراسر اروپا و خصوصا کشورهایی است که پناهجویان با گذر از آنها می‌خواهند خود را به کشورهای ثروتمند قاره سبز برسانند. بوسنی و هرزگوین، یکی از این کشورهای حاشیه حوزه اتحادیه اروپا مدعی است که به تنهایی فشار ناشی از بحران مهاجرت را بر دوش می‌کشد.

هزاران پناهجو، با بسته شدن مرزها در مسیر بالکان غربی اکنون برای رسیدن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مسیر بوسنی و هرزگوین را برای رسیدن به کشورهای مقصد برمی‌گزینند.

اگر در سال ۲۰۱۷ میلادی کمتر از یک‌ هزار مهاجر از مرزهای این کشور به سوی اروپا عبور کردند، این رقم در سال ۲۰۱۹ میلادی به حدود ۳۰ هزار نفر رسید.

مقام‌های مسئول در این کشور می‌گویند اتحادیه اروپا باید برای کمک به حل بحران کنونی اقدامات بیشتری انجام دهد.

مهاجرانی که به بوسنی هرزگوین می‌رسند باید خودشان را به کرواسی برسانند، جایی که خاک اتحادیه اروپا از آنجا شروع می‌شود. اما رسیدن به کرواسی کار خطرناکی است.

EURONEWS
EURONEWSEURONEWS

این عبور پر مخاطره شامل عبور دشوار از کوه‌های شیب دار و گذر از جنگل‌های انبوه است.

آنا پیسونرو، سخنگوی همکاری‌های بین‌الملل و توسعه اتحادیه اروپا می‌گوید: «اتحادیه اروپا تاکنون ۳۶ میلیون یورو برای تامین اصلی‌ترین نیازهای پناهندگان و مهاجران و تقویت ظرفیت مدیریت مرزی مقام‌های مسئول در بوسنی هرزگوین کمک کرده است.»

بخشی از وظیفه محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا بر عهده پلیس کرواسی است. پلیس کرواسی بارها به رفتار خشن و بحث برانگیز در برخورد با مهاجران متهم شده است، اتهامی پلیس این کشور آن را رد کرده است.

آنالیز بورجس، خبرنگار یورونیوز که به بوسنی‌ و هرزگوین سفر کرده می‌گوید:‌«ما فقط چند متر با مرز کرواسی فاصله داریم، خاک اتحادیه اروپا از آن جا شروع می‌شود.»

EURONEWS
آنالیز بورجس، خبرنگار یورونیوزEURONEWS

پیمان دوبلین تصریح می‌کند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید درخواست‌ پناهندگی را مورد بررسی قرار دهند، آنچه این روزها به درستی در دستور کار کشورها قرار نمی‌گیرد.

یک سازمان غیردولتی تصاویری از ضرب و شتم پناهجویان را در اختیار خبرنگار یورونیوز قرار می‌دهد، تصاویری که برخی از آن بسیار تکان دهنده است. این نهاد مدنی در تامین مواد غذایی و دیگر نیازهای اساسی به پناهجویان کمک می‌کند.

فخرالدین رادون چیچ، وزیر امنیت بوسنی هرزگوین می‌گوید: «اتحادیه اروپا به منظور محافظت از امنیت خود باید بوسنی، صربستان، مونته نگرو و کل منطقه را به یک سد غیرقابل نفوذ برای مهاجران تبدیل کند.»

EURONEWS
وزیر امنیت بوسنی‌وهرزگوینEURONEWS

گزارش آنالیز بورجس با تصاویر گروهی از پناهجویان پاکستانی به پایان می‌رسد که در حال رفتن به سمت مرز کرواسی هستند. مزری که عبور از آن مخاطرات بسیاری دارد.

براساس گزارش آژانس سازمان ملل در امور پناهندگان روزانه ۳۷ هزار نفر خانه و کاشانه خود را با هدف رسیدن به جایی ایمن ترک می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمستان تهدیدی تازه برای مهاجران گرفتار در اردوگاه بوسنی و هرزگوین

رئیس جمهوری بوسنی و هرزگوین؛ رهبری که به دنبال فروپاشی کشورش است؟

اتحادیه اروپا  با هدف حمایت از کودکان کنترل شدیدتری بر پلتفرم‌های پورنوگرافی اعمال می‌کند