دیوان حقوق بشر اروپا کرواسی را به‌دلیل کشته شدن کودک افغان در مرز به پرداخت ۵۶هزار یورو محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Amirbehnam MASOUMI  با استفاده از  EBU
«مهاجرت جرم نیست» تجمع حامیان حقوق پناهندگان در مرز کرواسی
«مهاجرت جرم نیست» تجمع حامیان حقوق پناهندگان در مرز کرواسی   -   کپی رایت  AP Photo

دیوان حقوق بشر اروپا روز پنج‌شبه با صدور حکمی، دولت کرواسی را به‌دلیل کشته شدن یک دختربچه افغان در مرز با صربستان، به پرداخت ۴۰ هزار یور غرامت و ۱۶هزار و ۷۰۰ یورو هزینه دادرسی محکوم کرد.

مدینه حسینی در نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی تنها دقایقی پس از آنکه همراه با مادر و شش خواهر و برادرش مجبور به بازگشت به مرز صربستان شده بود، در اثر تصادف با قطار درگذشت.

دیوان حقوق بشر اروپا در رای خود دولت کرواسی را به نقض حق حیات و ممنوعیت شکنجه، رفتار غیرانسانی و توهین آمیز و همچنین نقض حق آزادی و امنیت فردی محکوم کرده است. 

دیوان که در استراسبورگ فرانسه قرار دارد، می‌گوید مفاد کنوانسیون رفتار با مهاجران اتحادیه اروپا از سوی دولت کرواسی نقض شده است. براساس این حکم، دولت نتوانسته به تعهد خود برای انجام تحقیقات لازم درباره شکایت خانواده حسینی عمل کند.

انجام درست تحقیقات در یک پرونده، بخشی از وظیفه دولت برای پاسخ به حق انسان در دسترسی به یک دادرسی عادلانه است. دیوان حقوق بشر اروپا بارها نقض این تعهد را عاملی برای محکوم کردن دولت‌ها در قبال سایر حقوق مصرح در کنوانسیون حقوق بشر اروپا کرده است. برای مثال ایتالیا در سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل انجام ندادن تحقیقات مناسب درباره یک قتل، به نقض حق حیات یک معترض در جریان تظاهرات ضد جهانی سازی در سال ۲۰۰۱ محکوم شده بود.

در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ ماموران مرزی کرواسی مدینه و خانواده‌اش را مجبور به ترک خاک این کشور و بازگشت به صربستان کردند. به گفته دیوان حقوق بشر، پلیس کرواسی با نور خودروهای گشتی، راه بازگشت به «خارج از مرزهای اتحادیه اروپا» را به آن‌ها نشان داد و به سوی راه‌آهن منطقه شید-توورانیک هدایتشان کرد؛ جایی که دختربچه پناهجو در اثر برخورد قطار جان خود را از دست داد.

از زمان وقوع این تراژدی، دو سازمان حقوق بشری «آیا جدی هستید؟» (?Are You Syrious) و مرکز مطالعات صلح زاگرب، شکایت از دولت کرواسی در پرونده را بر عهده داشتند. سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای محکومیت کرواسی در این پرونده را یک پیروزی بزرگ توصیف کرد.