Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا بوسنی را به قطع بودجه کمکی برای پناهجویان تهدید کرد

اتحادیه اروپا بوسنی را به قطع بودجه کمکی برای پناهجویان تهدید کرد
Copyright Kemal Softic/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Kemal Softic/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصطفی روژنیچ، فرماندار کراینا همچنان بر لزوم تعطیلی اردوگاه‌های پناهجویان در این منطقه اصرار می‌ورزد.

آگهی

 اتحادیه اروپا دولت بوسنی و هرزگوین را تهدید کرد که اگر مراکز اسکان پناهجویان را سامان ندهد، بودجه‌ای را که تا کنون به همین منظور برای به این کشور می‌فرستاده، قطع خواهد کرد.

دولت بوسنی و هرزگوین متهم است که با وجود دریافت پول از بروکسل به عنوان بودجه حمایتی برای پذیرش و اسکان پناهجویان، به حد کافی و به شکل مناسب به وضعیت آنان رسیدگی نمی‌کند. بوسنی که عضو اتحادیه اروپا نیست، تاکنون حدود ۶۰ میلیون یورو بودجه اضطراری برای پناهجویان از این اتحادیه دریافت کرده است. این بودجه به ویژه برای شش مرکز اسکان پناهجویان در این کشور در نظر گرفته شده که در حال حاضر بیش از ۶ هزار نفر در آنها زندکی می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گفته می‌شود حدود هزار و ۵۰۰ پناهجو که در منطقه مرزی کراینا در شمال غربی بوسنی منتظر ورود به کرواسی، یعنی به خاک اتحادیه اروپا هستند، شب‌ها در خیابان می‌خوابند. این منطقه اصلی‌ترین نقطه ترانزیت زمینی برای ورود به اروپاست. باقی پناهجویان نیز وضع بهتری ندارند و در شرایطی اسفبار در اردوگاهی در محل دفن زباله نزدیک یک میدان مین پاکسازی‌نشده نگهداری می‌شوند، زیرا کرواسی حاضر به پذیرش آنها نیست.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در نامه‌ای به استاندار کراینا که خبرگزاری آسوشیتدپرس نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده، گفته است که مقامات بوسنیایی باید به قانون و حقوق بشر احترام بگذارند. وی گفته: «اگر چنین نباشد، كمسیون در ارسال كمک‌های خود برای مدیریت مهاجرت، تجدید نظر خواهد كرد.»

در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۷۵۵ مهاجر غیر قانونی به بوسنی وارد شدند، اما این رقم در سال ۲۰۱۹ به حدود ۳۰ هزار نفر رسید. در نامه کمیسر اروپایی آمده است که بوسنی بارها وعده داده که مکان‌های عمومی مناسبی را به اسکان موقت پناهجویان اختصاص خواهد داد، اما اخیرا مقامات محلی کراینا بر عکس، «تهدید به بستن مراکز پذیرش موجود» کرده و «به اجبار مانع از فعالیت کنشگران حقوق بشر برای اسکان افراد آسیب‌پذیر کرده‌اند».

در این نامه آمده است: «این تحولات نگران‌کننده دغدغه‌های بسیار جدی را در زمینه احترام به قانون و حقوق بشر ایجاد کرده است».

این در حالی است که مصطفی روژنیچ، فرماندار کراینا همچنان بر لزوم تعطیلی اردوگاه‌های پناهجویان در این منطقه اصرار می‌ورزد. وی به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته است كه مسئولیت اصلی وی «محافظت از ایمنی شهروندان بوسنی» است و کراینا «نمی‌تواند بیش از این بار سنگین بحران مهاجرت را تحمل کند».

سازمان عفو بین الملل اخیراً پلیس کرواسی را به شکنجه پناهجویان و حمله به آنها با اشیاء برنده متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایکوت دیدار با لاوروف از سوی دو عضو از سه عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین

بازداشت ۳۱ مهاجر مخفی شده در کامیون یخچال‌دار در مرز آلمان و جمهوری چک

آمار درخواست پناهندگی در اروپا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ افزایش یافت