بایکوت دیدار با لاوروف از سوی دو عضو از سه عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین

روسای جمهوری بوسنیایی و کروات بوسنی و هرزگوین سرگئی لاوروف را بایکوت کردند
روسای جمهوری بوسنیایی و کروات بوسنی و هرزگوین سرگئی لاوروف را بایکوت کردند Copyright Darko Vojinovic/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کروات‌ها و بوسنیایی‌های مسلمان به غیبت پرچم جمهوری بوسنی‌ و هرزگوین در کنار پرچم‌های روسیه و جمهوری خودمختار صرب‌های بوسنی، صرپسکا، معترضند.

آگهی

دو عضو بوسنیایی و کروات شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین روز سه‌شنبه و همزمان با دومین روز از سفر وزیر امور خارجه روسیه به بالکان، از دیدار با سرگئی لاوروف امتتاع کردند.

براساس قانون اساسی جمهوری بوسنی و هرزگوین، این کشور همزمان سه رئیس جمهور از نژادهای صرب، کروات و بوسنیایی دارد. نمایندگان کروات و بوسنیایی شورای ریاست جمهوری، روسیه را به بی‌اعتنایی و نادیده گرفتن بوسنیایی‌ها متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این تصمیم غیرمتعارف نشانگر تنش‌های فزاینده در این کشور «چندقومی» دست‌کم در رابطه با روسیه است.

در زمان جنگ بالکان در دهه ۹۰ قرن بیستم، روسیه عملا تنها حامی جمهوری یوگسلاوی سابق و متعاقبا صربستان در اروپا به شمار می‌رفت.

آقای لاوروف شامگاه دوشنبه در دیداری جداگانه با رئیس جمهوری صرب بوسنی، میلوراد دودیک ملاقات کرده بود. همین دیدار اسباب نارضایتی نمایندگان دو قومیت دیگر در شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین را برانگیخته است. به علاوه کروات‌ها و بوسنیایی‌های مسلمان به غیبت پرچم جمهوری بوسنی‌ و هرزگوین در کنار پرچم‌های روسیه و جمهوری خودمختار صرب‌های بوسنی، صرپسکا، معترضند.

زلیجکو کومسیچ و سفیک ژافروویچ، اعضای کروات و مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، روز سه‌شنبه و در یک نشست مطبوعاتی با تائید این خبر گفتند: «ما این [رفتار] را به مثابه شکلی از بی‌اعتنایی و حتی انکار نهادهای قانونی جمهوری بوسنی و هرزگوین می‌دانیم. اتخاذ این تصمیم دشوار بود و ما از آن متاسفیم.»

بوسنیایی‌ها و کروات‌های جمهوری بوسنی و هرزگوین همچنین روسیه را متهم می‌کنند که در سال ۲۰۱۷ از تصمیم جمهوری خودمختار صرپسکا برای بی‌طرفی در قبال متحدان نظامی بین‌المللی بوسنی، حمایت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سفر سرگئی لاوروف به بالکان، همزمان با سالروز امضای پیمان صلح دیتون برای پایان دادن به جنگ داخلی فدراسیون سوسیالستی یوگسلاوی انجام شد. در سال ۱۹۹۵ و با میانجیگری اروپا و ایالات متحده، دور اول جنگ بالکان با دست‌کم ۱۰۰ هزار قربانی با تجزیه رسمی این کشور به سه جمهوری بوسنی و هرزگوین، صربستان و کرواسی پایان یافت.

ربع قرن پس از پیمان صلح دیتون، بالکان همچنان درگیر تنش‌های قومی و سیاسی است و بسیاری از ناظران نسبت به احتمال وقوع دوباره ناآرامی در این منطقه هشدار می‌دهند. در حالی که بوسنیایی‌ها و کروات‌های جمهوری بوسنی و هرزگوین خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستند، جمهوری صرپسکا به نزدیکی به روسیه و شرق تمایل دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفت نفر در بوسنی به‌دلیل قتل غیرنظامیان در زمان جنگ بازداشت شدند

اتحادیه اروپا بوسنی را به قطع بودجه کمکی برای پناهجویان تهدید کرد

ویدئو؛ سیلی وزیر کشور منطقه صرب‌نشین بوسنی به نماینده پارلمان