Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمار درخواست پناهندگی در اروپا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ افزایش یافت

آمار درخواست پناهندگی در اروپا برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵  افزایش یافت
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرشمارترین متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ اتباع سوریه، افغانستان و ونزوئلا بوده‌اند.

آگهی

برای نخستین بار از زمان اوج بحران مهاجران در سال ۲۰۱۵، آمار تقاضاهای پناهندگی ثبت شده در اتحادیه اروپا سیر صعودی یافت.

دفتر پشتیبانی پناهندگی اتحادیه اروپا با اعلام این خبر گفت انتظار می‌رود این روند صعودی به رغم شرایط همه‌گیری کرونا ادامه یابد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از میانگین افزایش ۱۱ درصدی شمار پرونده‌های پناهندگی در سال گذشته میلادی نسبت به سال قبل از آن خبر دادند، افزایشی که به گفته مقام‌های اتحادیه تا حدودی ناشی از بالا رفتن شدید شمار متقاضیان از ونزوئلا (۱۰۳ درصد بیشتر از ۲۰۱۸) و کلمبیا (۲۱۴ درصد بیشتر از ۲۰۱۸) بوده است.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

دفتر پشتیبانی پناهندگی اتحادیه اروپا می‌افزاید: «برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند قبرس، فرانسه، یونان، مالت و اسپانیا در سال ۲۰۱۹ بیشتر از زمان بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ درخواست پناهندگی دریافت کرده‌اند.»

از میان ۷۳۸ هزار و ۴۲۵ پرونده درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۹ سهم آلمان ۲۲ درصد بوده و پس از این کشور فرانسه با ۱۷ درصد و اسپانیا با ۱۶ درصد قرار دارند.

پرشمارترین متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ اتباع سوریه، افغانستان و ونزوئلا بوده‌اند.

آمار سال ۲۰۲۰

در دو ماهه نخستین سال ۲۰۱۹ موارد درخواست پناهندگی ثبت شده در اروپا ۱۶ درصد افزایش یافت اما بحران همه‌گیری کووید ۱۹ سبب افت شدید آمار به میزان ۸۶ درصد شد.

دفتر پشتیبانی پناهندگی اتحادیه اروپا گفته است که در ماه آوریل شمار متقاضیان پناهندگی در اروپا در ماه آوریل تنها به ۸ هزار و ۷۰۰ مورد رسید که این آمار از سال ۲۰۰۸ به این سو بی‌پیشینه بوده است. این نهاد اروپایی با یادآوری این که شمار تقاضاهای پناهندگی در ماه مه «به آرامی» بالا رفته، پیش‌بینی کرده که این روند افزایشی با برداشته شدن محدودیت‌های مرزی پساقرنطینه در اروپا باز هم افزایش بیابد و به وضعیت پیشاکرونا برسد.

افزایش گذرهای مرزی غیرقانونی

گذر پناهجویان از مسیرهای آبی شرق نیز مدیترانه به شدت افزایش یافته، به طوری که در سال ۲۰۱۹، حدود ۸۳ هزار نفر از این گذرگاه رد شده‌اند. این آمار در سال ۲۰۱۸، ۵۶ هزار و ۶۰۰ نفر تخمین زده شده بود. این روند به ویژه فشارهای بیشتری را بر سیستم‌های پناهندگی و پذیرش قبرس و یونان وارد کرده است.

گذر غیرقانونی پناهجویان از مسیر غرب بالکان نیز دو برابر شده و از ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در سال ۲۰۱۸ به ۱۵ هزار و ۱۵۰ نفر در سال ۲۰۱۹ نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا پناهچویان آسیب‌پذیر را به آلمان و فنلاند منتقل می‌کند

اتحادیه اروپا بوسنی را به قطع بودجه کمکی برای پناهجویان تهدید کرد

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست