اتحادیه اروپا پناهچویان آسیب‌پذیر را به آلمان و فنلاند منتقل می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
اتحادیه اروپا پناهچویان آسیب‌پذیر را به آلمان و فنلاند منتقل می‌کند
Copyright  AP Photo

آژانس هماهنگ‌کننده پناهندگی اتحادیه اروپا اعلام کرد نزدیک به صد نفر از پناهجویان آسیب‌پذیر و زیر سن قانونی از یونان به آلمان و فنلاند منتقل شدند.

بنا بر اعلام نهاد مسئول امور پناهندگی اروپا، در نخستین مورد از انتقال این پناهجویان، ۸۳ نفر از اعضای خانواده‌هایی که کودکان بیمار بدحال داشتند در تاریخ ۲۴ ژوئیه (۳ مرداد) از یونان به آلمان فرستاده شده‌اند. این اقدام بخشی از طرح اتحادیه اروپا برای اسکان مجدد هزار و ۶۰۰ پناهجوی زیر سن قانونی در کشورهای مختلف این اتحادیه است. بودجه این طرح را کمیسیون اروپا، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان بین‌المللی مهاجران تأمین می‌کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در روز ۲۷ ژوئیه (۶ مرداد) نیز اقدام دیگری در همین زمینه در خارج از طرح اسکان مجدد اروپا انجام شد که عبارت از اننتقال ۱۶ پناهجوی سومالیایی و کنگویی عضو خانواده‌های تک‌سرپرست از قبرس به فنلاند بود.

آژانس اروپایی گفته است که تمامی این پناهجویان پیش از انتقال به کشور جدید، در قبرس و یونان مورد آزمایش کووید ۱۹ قرار گرفته‌اند.

هم اکنون حدود ۵ هزار پناهجوی زیر سن قانونی در یونان حضور دارند که بیشترشان در اردوگاه‌های پناهجویان یا اقامتگاه‌های دیگری با شرایط بهداشتی نامناسب به سر می‌برند.

از سال ۲۰۱۶ میلادی که برخی کشورهای اروپایی مرز خود را به روی پناهجویان به ویژه از کشور جنگزده سوریه بستند، تا کنون ده‌ها هزار متقاضی پناهندگی در یونان گیر افتاده‌اند. در این میان بیش از ده کشور اروپایی استثنائا برای پذیرش پناهجویان زیر سن قانونی اعلام آمادگی کرده‌اند. گروه‌هایی از این پناهجویان تا کنون به پرتغال، لوکزامبورگ و آلمان منتقل شده‌اند. بلژیک، بلغارستان، فرانسه، ایرلند، لیتوانی، صربستان و سوئیس نیز تا کنون آمادگی خود برای پذیرش شماری از پناهجویان اعلام کرده‌اند.