تزریق واکسن کرونا به جو بایدن: «جای هیچ نگرانی نیست»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تزریق واکسن کرونا به جو بایدن
تزریق واکسن کرونا به جو بایدن   -   کپی رایت  AP Photo

نخستین دوز از واکسن کرونا روز دوشنبه ۲۱ دسامبر (یک دی) به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا جلوی دوربین‌های پخش زنده شبکه‌های تلویزیونی تزریق شد. این اقدام بخشی از تلاش‌های روز افزون برای متقاعد کردن مردم آمریکا درباره ایمنی واکسن است.

جو بایدن چند ساعت پس از جیل بایدن، همسرش دوز واکسن فایزر و بیون‌تک را در بیمارستانی نزدیک خانه‌اش در شهر دلاور آمریکا دریافت کرد.

تزریق در روزی انجام شد که واکسن دوم تولید شده از سوی شرکت مدرنا نیز در حال ورود به ایالت‌های مختلف آمریکا برای توزیع است.

این دو واکسن هم اکنون مجوز استفاده همگانی در سراسر آمریکا را دارند جاییکه تاکنون بیش از ۳۱۷ هزار نفر در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته‌اند.

رئیس جمهور منتخب آمریکا با اعلام آمادگی برای تزریق واکسن، شمارش تا عدد سه قبل از قرار دادن سوزن روی بازوی چپ خود را رد کرد و گفت: «من این کار را انجام می‌دهم تا نشان دهم مردم باید آماده تزریق واکسن باشند. هیچ جای نگرانی نیست.»

وی در عین حال از دولت دونالد ترامپ برای تلاش در تولید واکسن کرونا تشکر کرد.

بایدن از آمریکایی‌ها خواست تا در تعطیلات کریسمس ماسک بزنند و در صورت لزوم به مسافرت نروند.

هفته گذشته سایر مقام‌های ارشد دولت دونالد ترامپ به نخستین موج آمریکایی‌هایی پیوستند که علیه کووید-۱۹ در بزرگترین کارزار واکسیناسیون در تاریخ آمریکا واکسینه شدند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، میچ مک کانل، رهبر اکثریت مجلس سنا و سایر نمایندگان جمعه گذشته واکسینه شدند.

گفته می‌شود که کامالا هریس، معاون رئیس جمهور منتخب و همسرش هفته آینده نخستین دوز از واکسن را دریافت کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هنوز تاریخی را برای واکسینه شدن خود اعلام نکرده است. کاخ سفید می‌گوید وی در حال گفت‌وگو با پزشکان خود درباره زمان‌بندی دریافت واکسن است.

ترامپ در اکتبر گذشته با ابتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شدن و تحت درمان با پادتن مونوکلونال قرار گرفت. برخی متخصصان معتقدند که افرادی که این نوع درمان را دریافت کرده‌اند باید دست‌کم ۹۰ روز منتظر بمانند و بعد واکسینه شوند تا از هرگونه تداخل احتمالی جلوگیری شود.